– W Synodzie nie chodzi o tworzenie nowych projektów, reformowanie struktur czy przewrót kopernikański w doktrynie, burzenie wszystkiego i budowanie na nowo. Zadanie Synodu to zobaczyć Kościół w kontekście aktualnych wyzwań i czasów, w których żyjemy – mówi w rozmowie z PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.
Hierarcha nie kryje zachwytu nad tym wszystkim, co działo się podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Jego zdaniem papież Franciszek „doskonale rozumie młodych” i „potrafi ich czytać”, a młodzi ludzie „widzą go i przyjmują jak ojca”. Jego zdaniem to właśnie dzięki młodym Polakom, którzy udali się na ŚDM do Lizbony istnieje nadzieja na zatrzymanie postępującej laicyzacji Polski.
– Żeby pokazać ludziom piękno Ewangelii, trzeba Ewangelię głosić. Dlatego dziękuję przed Bogiem za tych wszystkich młodych ludzi, z Lizbony, ze wspólnot oazowych, z KSM-u, neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym, z różnych młodzieżowych duszpasterstw, którzy każdego dnia głoszą Ewangelię swoim rówieśnikom. A jak głoszą? Żyją, a przynajmniej starają się nią żyć. A jeśli starasz się żyć Ewangelią, to znaczy, że nią żyjesz. To właśnie może zrobić każdy z nas: biskup, ksiądz, katecheta, każdy chrześcijanin – głosić, czyli żyć na co dzień Ewangelią – podkreśla.
Wesprzyj nas już teraz!
Zapytany o najważniejsze dotychczas owoce trwającego od 2021 roku synodu o synodalności abp Polak odpowiada, że są to „gotowość spotkania, rozmawiania ze sobą i słuchania siebie nawzajem”.
– Synod jest czasem wzajemnego słuchania i ma dać najpierw odpowiedź, jak siebie nawzajem w Kościele słuchamy – biskupi, księża, osoby konsekrowane, świeccy. Ale na słuchaniu nie możemy poprzestać. Trzeba abyśmy w naszym mówieniu do siebie i cierpliwym słuchaniu siebie nawzajem, rozeznawali, w jakim kierunku Pan Bóg chce nas dziś poprowadzić. To jest cel synodu. Nie chodzi w nim o tworzenie nowych projektów, o reformowanie struktur czy jakiś przewrót kopernikański w doktrynie Kościoła. Nie chodzi o zmiany jakiejś zewnętrznej struktury, burzenia wszystkiego i budowania na nowo. Zadanie Synodu to zobaczyć Kościół w kontekście aktualnych wyzwań i czasów, w których dziś żyjemy. Kluczem jest jednak niezmienność depozytu wiary – wyjaśnia prymas Polak.
Źródło: PAP / Oprac. TG