17 maja 2019

Nie dało się w referendum, więc pomógł parlament. Tajwan zalegalizował tzw. homomałżeństwa

(Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com)

Parlament Tajwanu uchwalił w piątek ustawę legalizującą tzw. małżeństwa homoseksualne. Nowe prawo wejdzie w życie 24 maja. Tego dnia Republika Chińska stanie się pierwszym miejscem w Azji, gdzie osoby tej samej płci będą mogły oficjalnie rejestrować swoje związki jako „małżeństwa”.

 

„Zrobiliśmy duży krok w stronę prawdziwej równości i uczyniliśmy Tajwan lepszym krajem” – napisała na Twitterze po przegłosowaniu nowego prawa prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Jej wpis nie zaskakuje, ponieważ już w czasie kampanii wyborczej w 2016 roku dała się ona poznać jako zwolenniczka tak zwanych małżeństw homoseksualnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Piątkowa ustawa to efekt wyroku Sądu Najwyższego Tajwanu z 2017 roku, w którym orzeczono, że obowiązujące w Republice Chińskiej przepisy kodeksu cywilnego, definiujące małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, są niezgodne z tamtejszą konstytucją. W związku z tym sędziowie nakazali, aby do 24 maja 2019 roku parlamentarzyści Tajwanu zalegalizowali tak zwane małżeństwa jednopłciowe.

 

W roku 2018 w Tajwanie odbyło się referendum, w którym zdecydowana większość obywateli opowiedziała się za utrzymaniem obowiązującego jeszcze prawa, czyli rozumieniu małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Referendum nie było jednak wiążące w związku z czym, pracując nad nowymi przepisami parlamentarzyści Republiki Chińskiej podkreślali, że sprzeciw społeczny dla tzw. homomałżeństw, jaki wówczas wyrażono, nie zobowiązuje ich do zmiany konstytucji, tylko… legalizacji tzw. małżeństw jednopłciowych.

 

Nowe przepisy zakładają, że dwie osoby tej samej płci, w wieku co najmniej 18 lat, mogą zarejestrować swój związek jako tzw. małżeństwo i korzystać z niemal wszystkich praw, jakie przysługują tradycyjnym małżeństwom w zakresie podatków, ubezpieczeń czy opieki nad dziećmi.

 

Ustawa przyznaje ponadto tzw. małżeństwom homoseksualnym prawo do adopcji biologicznych dzieci jednego z partnerów. „Nie jest natomiast możliwa adopcja przez nie dziecka, które nie jest biologicznym dzieckiem żadnego z małżonków, nawet jeśli zostało ono przez niego adoptowane przed rejestracją małżeństwa” – wyjaśnia CNA.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 186 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram