26 września 2021

„Nie dla przymusu szczepień”. Na ulicach Francji tysiące przeciwników paszportów sanitarnych

(Zdjęcie ilustracyjne protestu przeciwko obowiązkowi szczepień, fot. BENOIT TESSIER / Reuters / Forum)

Kolejny weekend zaowocował we Francji niezwykle licznymi demonstracjami przeciwko przymuszaniu do szczepień na Covid-19 oraz paszportom sanitarnym. W całej Francji przeciwko sanitaryzmowi protestowało nawet 80 tysięcy mieszkańców kraju.

To już jedenasta sobota z rzędu, kiedy Francuzi licznie wychodzą na ulice swoich miast, aby zaprotestować przeciwko obostrzeniom i nowym zasadom sanitarnym. Prezydent Emmanuel Macron oraz parlament kilka tygodni temu przyjęli nowe prawo, które wprowadza przymus szczepień preparatami na Covid-19. Przymus obowiązuje pracowników części sektorów gospodarczych i branż. Mieszkańcy Francji nie akceptują również ograniczeń, które uniemożliwiają wizyt m.in. w miejscach kultury czy restauracjach, bez posiadania paszportu sanitarnego.

W samym Paryżu w demonstracjach brało udział prawie 10 tysięcy osób. Manifestujący podkreślali, że nie zgadzają się na ograniczanie wolności obywatelskich. – Demonstruję przeciwko prezydentowi Macronowi i niszczeniu przez niego wolności. Nie jestem zaszczepiony, nie ufam tej szczepionce, ale być może będę musiał ją przyjąć – mówił jeden z uczestników manifestacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Demonstracje w stolicy odbyły się w czterech miejscach. Jedna z nich rozpoczęła się w pobliżu dworca kolejowego Gare de Lyon w 12. dzielnicy miasta, a zakończyła nieopodal bazyliki Sacre Coeur na wzgórzu Montmarte. Z kolei protest zorganizowany przez Floriana Philippota, lidera prawicowej formacji Patriots, wystartował z Place de Barcelone.

Manifestacje w całym kraju były zabezpieczane przez funkcjonariuszy policji, ale demonstrujący przeciwko segregacji sanitarnej przeszli ulicami miast w spokoju. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów, tak jak to bywało podczas poprzednich manifestacji.

Demonstracje przeciwko obostrzeniom i przymusowi szczepień odbyły się m.in. w Nicei, gdzie uczestnicy manifestacji zebrali się w pobliżu domu mera miasta Christiana Estrosiego. Mobilizacja przeciwników sanitaryzmu odbyła się również w Nantes, a także w Bordeaux. W tym drugim mieście protestowało ponad tysiąc osób niosących banner z hasłem: „Wolność, prawda, suwerenność”. Aurore Laurent uczestnicząca w demonstracji powiedziała, że stosowanie przepustki sanitarnej jest „niedopuszczalnym szantażem”.

Znaczące manifestacje odbyły się również w Montpellier, Strasbourgu, a także w Lyonie, Metz i w Lille. Z kolei wg policji, w niezbyt dużym Reims, na czele protestujących miał iść m.in. piosenkarz Francis Lalanne.

Źródło: france24.com, polsatnews.pl
WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez