Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że nie planuje wprowadzenia edukacji seksualnej do przedszkoli. Taką deklarację przedstawiciele ministerstwa złożyli dziś w czasie spotkania z Komisją Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski.
Jak wyjaśnia ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, w kwestii edukacji seksualnej ministerstwo odcina się od tego, co próbuje się wtłoczyć w obszar edukacji i wskazuje na podstawę programową przedmiotu, który nazywa się „Wychowanie do Życia w Rodzinie”.
Wesprzyj nas już teraz!
Przedstawiciele MEN zastrzegają, że nie planują wprowadzenia edukacji seksualnej do przedszkoli. W specjalnym komunikacie ministerstwo przypomina, że polscy uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wychowaniu seksualnym, prowadzonym w ramach przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, począwszy od klasy V szkoły podstawowej, czyli w wieku 11 lat. MEN nie przewiduje zmian w tym zakresie.
„Uczestnictwo w zajęciach wychowania do życia w rodzinie zależy od indywidualnych decyzji, rodzice lub pełnoletni uczeń, mają prawo do rezygnacji z udziału w zajęciach, składając pisemny wniosek dyrektorowi szkoły. Ponadto szczegółowe treści zajęć z wychowania do życia w rodzinie są efektem porozumienia między nauczycielem prowadzącym zajęcia a rodzicami. Nauczyciel wraz z wychowawcą klasy organizuje spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi, podczas którego przedstawia program nauczania, podręcznik szkolny oraz inne stosowane środki dydaktyczne” – czytamy w komunikacie MEN.
22 kwietnia br. MEN zorganizowało konferencję, na której przedstawiono dokument „Standardy edukacji seksualnej w Europie”, opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Znalazły się w nim sugestie, by dzieci od najmłodszych lat edukować w celu „rozwoju seksualności”. Chodzi m.in. o „akceptowalny seks” (dla 6-latków), „komunikowanie się w celu uprawiania przyjemnego seksu” (dla 9- i 12-latków), czy zaopatrywanie się w antykoncepcję (dzieci w wieku 12-15 lat).
Jak informowaliśmy naszych Czytelników, pod koniec maja przeciwko planom takiej „edukacji” protestowali w całym kraju przed kuratoriami oświaty rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Podobny protest w ostatnich dniach wyrażało wiele organizacji i stowarzyszeń, w tym Krucjata Młodych.
pam