15 lutego 2013

53 etiopskich chrześcijan, głównie kobiet, aresztowano w Arabii Saudyjskiej. Komisja ds. Wolności Religijnej Światowego Sojuszu Ewangelicznego (World Evangelical Alliance) poinformowała, że do zdarzenia doszło podczas nabożeństwa w prywatnym domu wynajmowanym przez etiopskiego wiernego w Dammam, stolicy Wschodniej Prowincji.

 

Chrześcijan, w tym 46 kobiet i sześciu mężczyzn, aresztowano w piątek 8 lutego. Jak poinformował bliski krewny jednej z aresztowanych osób, trójka liderów wspólnoty – w tym dwie kobiety – jeszcze tego samego dnia stanęła przed sądem islamskim w Dammam pod zarzutem nawracania muzułmanów na chrześcijaństwo.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komisja ds. Wolności Religijnej poinformowała, że osoby nie posiadające pozwolenia na pobyt zostaną prawdopodobnie deportowane. Godfrey Yogarajah, dyrektor wykonawczy Komisji, powiedział, że „aresztowanie wierzących zebranych na spotkaniu modlitewnym jest sprzeczne z lansowanym na arenie międzynarodowej wizerunkiem Arabii Saudyjskiej jako kraju dialogu międzyreligijnego”.

 

Miasto Dammam jest ośrodkiem wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz ważnym centrum handlowym we wschodniej części saudyjskiego królestwa. Podobnie jak w całej Arabii Saudyjskiej także i tutaj obowiązują restrykcyjne ograniczenia dla wyznawców innych religii. Chociaż rząd formalnie uznaje prawo niemuzułmanów do prywatnych praktyk religijnych, to jednak milicja religijna Muttawa często nie respektuje tego prawa. W efekcie liczni odwiedzający kraj cudzoziemcy, jak też i pracujący w Arabii Saudyjskiej emigranci nie mają możliwości swobodnego praktykowania swojej wiary. Stan swobód religijnych w kraju najlepiej ukazuje przypadek saudyjskiej dziewczyny, która przyjęła chrześcijaństwo, o czym informowała w zeszłym miesiącu gazeta „Al-Yaum”. Obawiając się utraty życia uciekła z Dammam we wrześniu 2012 r., uzyskując azyl w Szwecji.

 

W grudniu 2011 roku władze saudyjskie aresztowany 35 etiopskich chrześcijan, w tym 29 kobiet, po tym jak policja zrobiła nalot na prywatne spotkanie modlitewne w Jeddah. Spośród aresztowanych, 29 stanowiły kobiety, które doznały poniżającego traktowania. – Wzywamy władze saudyjskie do traktowania wszystkich aresztowanych z godnością, i uwolnienia ich natychmiast jak okaże się, że nie ma dowodów na popełnienie przez nich jakiegokolwiek wykroczenia – powiedział Godfrey Yogarajah.

 

„Chociaż od ataków na USA z 11 września 2001 r. minęło ponad 11 lat, rząd saudyjski nie wdrożył szeregu obiecanych reform dotyczących wspierania wolności myśli, sumienia i religii lub przekonań” – zauważyła amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej W sprawozdaniu Komisji za 2012 rok czytamy, że rząd saudyjski utrzymuje zakaz wszelkich form publicznego manifestowania wiary innej niż oficjalnie popierany sunnicki islam. Nadal obowiązuje zakaz budowy kościołów i innych niemuzułmańskich miejsc kultu, a w podręcznikach szkolnych wciąż zachęca się do nietolerancji, przemocy, i utrudniania prywatnych praktyk religijnych niemuzułmanom.

 

Arabia Saudyjska zajmuje po Korei Północnej drugie miejsce na prowadzonym przez udzielającą pomocy prześladowanym chrześcijanom międzynarodową organizację „Open Doors” indeksie dziesięciu najbardziej wrogich chrześcijanom państw na świecie. W ciągu roku Arabia Saudyjska odnotowała awans o jedno miejsce, wyprzedzając Afganistan.

 

Krzysztof Warecki

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram