Papież Franciszek rusza w najdłuższą podróż swojego pontyfikatu. 2 września leci do Indonezji, a następnie odwiedzi Papuę Nową Gwineę, Timor Wschodni oraz Singapur. Do Rzymu wróci 13 września. Dominującym tematem podróży może być różnorodność religijna, a szczególnie kwestia islamska.
Dwa miesiące wcześniej w Indonezji gościł wielki imam z Al-Azhar w Egipcie, Ahmed al-Tayyeb – ten sam, z którym Franciszek w 2019 roku podpisał niesławną Deklarację z Abu Zabi. Według komentatorów wizyty były uzgodnione; ich bliskość miała sugerować trwającą współpracę.
Głównym punktem pobytu papieża Franciszka w islamskiej Indonezji będzie wizyta papieża Franciszka w największym meczecie całej Azji Południowej, który znajduje się w Dżakarcie. Tam spotka się z przedstawicielami protestantyzmu, buddyzmu, hinduizmu, konfucjanizmu – i oczywiście islamu.
Wesprzyj nas już teraz!
Naprzeciwko meczetu znajduje się katolicka katedra. Meczet i katedra są połączone podziemnym tunelem zwanym Tunelem Przyjaźni.
Różnorodność religijna i dialog będą również ważnym elementem podróży do Papui Nowej Gwinei, gdzie katolicy stanowią zaledwie 1/3 ludności. Inaczej będzie w Timorze Wschodnim, który jest niemal całkowicie katolicki.
Ostatnim punktem podróży będzie jednak Singapur – prawdziwy tygiel religijny. Arcybiskupem Singapuru jest William Goh, w 2022 roku kreowany przez Franciszka kardynałem. Goh jest znany z budowania szerokiej kultury dialogu międzyreligijnego; spotkanie z nim będzie dla papieża kolejną okazją włączenia się w nurt dialogizmu.
Pach
Pontyfikat Franciszka i „równość religii”. Manifestacje groźnej idei