19 listopada 2021

Niechlubny debiut Rosji. Trafiła na listę krajów najbardziej prześladujących za wiarę

(Fot. Pixabay)

15 listopada 2021 roku amerykański Departament Stanu po raz pierwszy umieścił Rosję na liście państw najbardziej prześladujących wierzących. Usunięto z niej za to Nigerię, która pośredniczy w mediacjach w konflikcie w Etiopii i Sudanie.

Departament Stanu zaznaczył, że administracja Bidena popiera „prawo każdego człowieka do wolności religijnej i wyrażania przekonań”. Każdego roku Sekretarz Stanu wyznacza rządy i podmioty niepaństwowe naruszające wolność religijną.

W tym roku w gronie państw najbardziej dyskryminujących znalazły się: Birma, Chińska Republika Ludowa, Erytrea, Iran, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Arabia ​​Saudyjska, Tadżykistan i Turkmenistan. Są to tak zwane kraje szczególnej troski. Prowadzą one albo zezwalają na „systematyczne, ciągłe i rażące naruszanie wolności”.

Wesprzyj nas już teraz!

Algieria, Komory, Kuba i Nikaragua trafiły na specjalną listę obserwacyjną. Jako podmioty „szczególnej troski” wyznaczono następujące organizacje: al-Shabab, Boko Haram, Hayat Tahrir al-Sham, Huti, ISIS, ISIS-Wielka Sahara, ISIS-Afryka Zachodnia, Jamaat Nasr al-Islam wal-Mslimin i Talibów .

Zdaniem Departamentu Stanu, „wyzwania dla wolności religijnej w dzisiejszym świecie są strukturalne, systemowe i głęboko zakorzenione”. Ponadto „istnieją w każdym kraju”. I wymagają „trwałego globalnego zaangażowania od wszystkich, którzy nie chcą zaakceptować nienawiści, nietolerancji i prześladowań jako status quo”. Waszyngton ma naciskać, by rządy naprawiły niedociągnięcia i ścigały sprawców naruszeń wolności religijnej.

Państwa i podmioty niepaństwowe naruszające wolności religijne są wyznaczane w oparciu o coroczny raport Departamentu Stanu na temat wolności religijnej na świecie. Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej rekomendowała, by na liście „specjalnej troski”: znalazła Rosja. Zdaniem komisji, rosyjski rząd miał „przeprowadzić czystki pośród wyznawców „nietradycyjnych” religii, uznając ich za „ekstremistów”. Miały one dotknąć m.in. Świadków Jehowy oraz zwolenników „umiarkowanego islamskiego teologa Saida Nursiego”. W efekcie kraj ten trafił na listę.

Nigeria, która jeszcze w zeszłym roku była na liście, obecnie nie została uwzględniona. Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej wyraziła z tego powodu oburzenie. Uznano to za „niewytłumaczalne, że Departament Stanu USA nie zamienił statusu Nigerii na kraj szczególnej troski (CPC) i potraktował ją jako kraj, w którym nie ma poważnych naruszeń wolności religijnej”. Wyrażono także niezadowolenie z powodu „pominięcia Indii, Syrii i Wietnamu”. Zaapelowano do Departamentu Stanu o „ponowne rozważenie oznaczeń w oparciu o fakty przedstawione w jego własnych raportach”.

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) jest organizacją rządową powołaną przez Kongres w celu monitorowania, analizowania i raportowania na temat stanu wolności religijnej za granicą. USCIRF wydaje zalecenia dotyczące polityki zagranicznej prezydentowi, sekretarzowi stanu i Kongresowi.

Źródło: state.gov, religionnews.com, uscirf.gov,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 162 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram