15 listopada 2021 roku amerykański Departament Stanu po raz pierwszy umieścił Rosję na liście państw najbardziej prześladujących wierzących. Usunięto z niej za to Nigerię, która pośredniczy w mediacjach w konflikcie w Etiopii i Sudanie.
Departament Stanu zaznaczył, że administracja Bidena popiera „prawo każdego człowieka do wolności religijnej i wyrażania przekonań”. Każdego roku Sekretarz Stanu wyznacza rządy i podmioty niepaństwowe naruszające wolność religijną.
W tym roku w gronie państw najbardziej dyskryminujących znalazły się: Birma, Chińska Republika Ludowa, Erytrea, Iran, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska, Tadżykistan i Turkmenistan. Są to tak zwane kraje szczególnej troski. Prowadzą one albo zezwalają na „systematyczne, ciągłe i rażące naruszanie wolności”.
Wesprzyj nas już teraz!
Algieria, Komory, Kuba i Nikaragua trafiły na specjalną listę obserwacyjną. Jako podmioty „szczególnej troski” wyznaczono następujące organizacje: al-Shabab, Boko Haram, Hayat Tahrir al-Sham, Huti, ISIS, ISIS-Wielka Sahara, ISIS-Afryka Zachodnia, Jamaat Nasr al-Islam wal-Mslimin i Talibów .
Zdaniem Departamentu Stanu, „wyzwania dla wolności religijnej w dzisiejszym świecie są strukturalne, systemowe i głęboko zakorzenione”. Ponadto „istnieją w każdym kraju”. I wymagają „trwałego globalnego zaangażowania od wszystkich, którzy nie chcą zaakceptować nienawiści, nietolerancji i prześladowań jako status quo”. Waszyngton ma naciskać, by rządy naprawiły niedociągnięcia i ścigały sprawców naruszeń wolności religijnej.
Państwa i podmioty niepaństwowe naruszające wolności religijne są wyznaczane w oparciu o coroczny raport Departamentu Stanu na temat wolności religijnej na świecie. Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej rekomendowała, by na liście „specjalnej troski”: znalazła Rosja. Zdaniem komisji, rosyjski rząd miał „przeprowadzić czystki pośród wyznawców „nietradycyjnych” religii, uznając ich za „ekstremistów”. Miały one dotknąć m.in. Świadków Jehowy oraz zwolenników „umiarkowanego islamskiego teologa Saida Nursiego”. W efekcie kraj ten trafił na listę.
Nigeria, która jeszcze w zeszłym roku była na liście, obecnie nie została uwzględniona. Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej wyraziła z tego powodu oburzenie. Uznano to za „niewytłumaczalne, że Departament Stanu USA nie zamienił statusu Nigerii na kraj szczególnej troski (CPC) i potraktował ją jako kraj, w którym nie ma poważnych naruszeń wolności religijnej”. Wyrażono także niezadowolenie z powodu „pominięcia Indii, Syrii i Wietnamu”. Zaapelowano do Departamentu Stanu o „ponowne rozważenie oznaczeń w oparciu o fakty przedstawione w jego własnych raportach”.
Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) jest organizacją rządową powołaną przez Kongres w celu monitorowania, analizowania i raportowania na temat stanu wolności religijnej za granicą. USCIRF wydaje zalecenia dotyczące polityki zagranicznej prezydentowi, sekretarzowi stanu i Kongresowi.
Źródło: state.gov, religionnews.com, uscirf.gov,
AS