19 sierpnia 2021

Niedzielski: Skierujemy do szkół mobilne punkty szczepień. Czy będzie edukacja stacjonarna?

((Fot. screen Polsat News))

Minister Zdrowia poinformował o jesiennych planach rządu związanych z epidemią koronawirusa. Wrześniowy powrót do nauki stacjonarnej to wedle deklaracji Adama Niedzielskiego „temat przesądzony”. Polityk zapowiedział także akcję szczepień dla młodzieży i odniósł się do negatywnych skutków psychicznych dotychczasowych lockdownów.

Minister Niedzielski zapewnił, że od 1 września dzieci i młodzież wrócą do nauki w szkolnych ławach. Jak stwierdził, „musiałoby wydarzyć się coś nieprzewidzianego”, żeby szkoły powróciły do trybu zdalnego bądź hybrydowego. Nie oznacza to jednak, że kraj będzie wolny od obostrzeń covidowych, lecz jak na razie nie znamy ich zakresu.

Przez całe wakacje pracowaliśmy i nad logistyką, i nad założeniami zarządzania w tej nowej sytuacji, bo co fala, to mamy zupełnie inną charakterystykę. We wrześniu na pewno pokażemy reguły dotyczące ewentualnego wprowadzenia obostrzeń – powiedział Niedzielski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef resortu zdrowia odniósł się do prowadzonej w szkołach akcji edukacyjnej, która ma zachęcić do przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19. Niedawno on sam w liście do szkół przekonywał, że szczepienie dzieci „nie jest żadnym eksperymentem medycznym”, a same szczepionki są jego zdaniem tworzone zgodnie ze zwyczajowymi standardami medycznymi. Gdy obecny etap się zakończy, rząd przejdzie do działania, wysyłając do szkół, jak podał Niedzielski, „mobilne punkty przyjmowania preparatów”.

„Szczepienia oczywiście będą dobrowolne” – zapewnił minister, informując przy tym, że na umieszczenie takiego punktu pod szkołą będzie musiał wyrazić zgodę dyrektor placówki po konsultacji z rodzicami. Szkolna akcja szczepień ma się rozpocząć w trzecim tygodniu września.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister został poproszony, by odnieść się do złych skutków lockdownów na psychikę dzieci i młodzieży. – Jesteśmy w trakcie rewolucji, jeśli chodzi o psychiatrię dziecięcą. Mamy za sobą traumę, ona bardzo odbija się na psychice dzieci, które musiały zmienić swój tryb funkcjonowania. W tej chwili rozbudowujemy psychiatrię środowiskową. Odchodzimy od starego modelu, w którym leczenie psychiatryczne było realizowane w szpitalach, wielkich kombinatach, a pobyt tam oznaczał czasowe wyłączenie młodego pacjenta z życia rodzinnego i szkolnego oraz społeczne stygmatyzowanie – powiedział, wskazując przy tym, że ministerstwo chce stworzyć 400 punktów, w których dzieci i młodzież dotknięte problemami psychicznymi będą mogły znaleźć pomoc.

 

Źródła: interia.pl / rzeczpospolita.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(37)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram