Wykaz odtajnianych dokumentów z tak zwanego zbioru zastrzeżonego zamieści wkrótce Instytut Pamięci Narodowej. Funkcjonariusze służb przejrzeli już większość materiałów niedostępnych dotychczas dla historyków i dziennikarzy, a także osób prześladowanych przez aparat represji PRL.
IPN podaje, iż tajny zbiór liczy sobie obecnie ponad 350 metrów bieżących akt. Trwa ich weryfikacja przed planowanym odtajnieniem. Przeglądem dokumentów zajmuje się od pół roku kilkudziesięciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej oraz Służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego.
Wesprzyj nas już teraz!
Zweryfikowali oni dotychczas ponad 11,7 tysiąca jednostek archiwalnych. Jak wynika z informacji opublikowanej na stronach Instytutu, ogromna część zasobów tzw. zetki pozostanie utajniona. Czytamy bowiem w komunikacie: „Co do 6 380 jednostek już sprawdzonych służby nie będą wnioskowały o nadanie im klauzuli tajności”. Chodzi więc o nieco więcej niż połowę zweryfikowanych dotychczas akt.
Funkcjonariusze przejrzeć mają jeszcze 6 859 jednostek archiwalnych.
Instytut zanotował towarzyszące zapowiadanemu odtajnieniu duże zainteresowanie opinii publicznej. W odpowiedzi na nie zamierza w drugiej połowie stycznia nadchodzącego roku opublikować na swej witrynie internetowej wykaz dotychczas zastrzeżonych dokumentów, które niebawem ujrzą światło dzienne.
Źródło: ipn.gov.pl
RoM