Niemieccy biskupi oficjalnie zakazali udzielania wiernym Komunii świętej w sposób tradycyjny – na język. W tej sytuacji grupa lekarzy wystosowała oficjalny apel do episkopatu: takie ograniczenie nie jest medycznie uzasadnione i czas już je znieść.
Pod apelem w sprawie przywrócenia tradycyjnego sposobu komunikowania podpisało się 27 lekarzy różnych specjalizacji. Jeden z organizatorów – pragnący zachować anonimowość – tłumaczył w rozmowie z LifeSiteNews, że „po zniesieniu zakazu udzielania Komunii świętej na język w Austrii myśleliśmy, że taki sposób udzielania Komunii zostanie wkrótce dozwolony także i w naszym kraju. Tak się jednak nie stało mimo upływu tygodni”.
Wesprzyj nas już teraz!
Niemieccy lekarze wskazują w tym kontekście m.in. na prace wirusologa prof. Michaela Roggendorfa, zajmującego się kwestią zarządzania kryzysowego w obliczu COVID-19. Jak argumentują lekarze, analizując obecne regulacje kościelne pod względem potencjalnego zagrożenia zauważyć trzeba, że na rękach wiernych także znajdują się wirusy i bakterie – z tego też powodu nie sposób traktować udzielania Komunii do rąk wiernych jako bezpieczniejszą „epidemicznie” alternatywę.
Sygnatariusze apelu argumentują, że w przypadku udzielania Komunii na język szafarz posiada możliwość puryfikacji i odkażenia dłoni. Poza tym, w przypadku tradycyjnej formy komunikowania otwarcie ust zazwyczaj wiąże się z dokonaniem wdechu powietrza, co zmniejsza ryzyko ekspozycji na wirusa. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku przyjęcia postawy klęczącej. Równocześnie lekarze zauważają, że w Szwajcarii biskupi nie zakazali tradycyjnej formy komunikowania, nie odnotowano w związku z tym wzrostu liczby zakażeń.
Najbliższe posiedzenie episkopatu Niemiec zaplanowane jest na 22 września.
Źródło: lifesitenews.com
mat