W niemieckiej archidiecezji Paderborn podjęto decyzję o dopuszczeniu osób świeckich do udziału przy wyborze biskupa. Kilka dni temu rezygnację na ręce papieża Franciszka złożył dotychczasowy metropolita, Hans-Josef Becker. Według Kapituły Katedralnej Paderborn jego następca ma zostać wyłoniony tak, jak zaproponowała to niedawno Droga Synodalna – a zatem z uwzględnieniem zdania świeckich.
Kapituła Katedralna Paderborn podjęła taką decyzję w ubiegły czwartek. W komunikacie poinformowano, że w chodzi o „możliwie najszerszy udział wiernych w znalezieniu kandydatów na następostwo po arcybiskupie Hansie-Josefie Beckerze”. Jak zaznaczono, taki modus operandi jest zastosowaniem zaleceń Drogi Synodalnej.
Droga Synodalna przyjęła stosowny dokument w tej sprawie na początku tego roku; udział osób świeckich w wyborze biskupa miałby być zgodny z paradygmatem walki z klerykalizmem oraz odpowiadać duchowi reform soborowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Kapituła nie wskazała dokładnie, jak osoby świeckie mają zostać włączone w proces decyzyjny; zaznaczono, że wszystko dokona się w ramach obowiązujących przepisów prawa.
Informacja Kapituły jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami archidiecezji Paderborn, która już w lutym wyraziła entuzjazm wobec postanowienia Drogi Synodalnej. Proboszcz katedry Joachim Göbel stwierdził wówczas, że propozycja jest nakierowana na „umożliwienie diecezjalnemu Ludowi Bożemu” większego udziału w życiu archidiecezji.
Sposób wyboru arcybiskupa Paderborn jest uregulowany przez konkordat zawarty w 1929 roku przez Prusy. Zgodnie z nim Kapituła Katedralna przedstawia listę kandydatów, która następnie za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Niemczech przekazywana jest do Watykanu. Następnie papież wysyła z powrotem do Paderborn listę z trzema nazwiskami (tzw. terno), które mogą wszakże różnić się od tych zaproponowanych wcześniej przez Kapitułę. Z tej listy Kapituła wybiera nowego arcybiskupa.
Zgodnie z zapowiedziami Kapituły, osoby świeckie będą teraz w jakiś sposób partycypować czy to w procesie tworzenia pierwotnej list, czy też w procesie wybierania arcybiskupa. Zgodnie z zaleceniami Drogi Synodalnej powinno zostać powołane specjalne gremium osób świeckich, które będzie proponować własnych kandydatów na pierwotną listę, a następnie będzie informować Kapitułę o swojej preferencji dotyczącej kandydatów z odesłanej przez Watykan listy trzech.
W związku z propozycją utrzymania udziału świeckich na gruncie zaleceń wydaje się, że takie rozwiązania nie będą sprzeczne z obowiązującym Kodeksem Prawa Kanonicznego. Z drugiej strony z racji na wrażliwą materię jest prawdopodobne, że Stolica Apostolska przyjrzy się szczegółowo propozycji archidiecezji Paderborn. Ponadto zaangażowanie osób świeckich w procedurę wyboru biskupa wydaje się dobrze wpisywać w ideę synodalności promowaną przez Franciszka, a która zasadza się w teorii na podejmowaniu decyzji w Kościele z uwzględnieniem zdania wszystkich jego członków.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach