W niemieckim Wuppertalu doszło do niecodziennej sytuacji bowiem służby uniemożliwiły dotarcie do lokali wyborczych. Powodem było odnalezienie bomby z czasów II wojny światowej, która zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców i głosujących w lokalach wyborczych. Głosowanie będzie możliwe dopiero po usunięciu zagrożenia.
W niedzielę Niemcy wybierają swoich przedstawicieli do Bundestagu co oznacza zakończenie trwających przez 16 lat rządów Angeli Merkel. Odchodząc kanclerz nie ubiega się o reelekcję, a jej prawdopodobnym następcą będzie przedstawiciel Partii Socjalistycznej. To właśnie wieloletni główny konkurent CDU/CSU jest faworytem do zwycięstwa w tych wyborach. Dzień wyborczy w Niemczech nie przebiega jednak w zupełnym spokoju. W Wuppertalu doszło do ewakuacji mieszkańców w związku z odkryciem bomby. Z kolei w Berlinie, aby wejść do lokali wyborczych pomocą musieli służyć strażacy.
Dzielnice Langerfeld-Mitte oraz Bockmuehle to części miasta Wuppertal, które zostały zamknięte dla wszelkiego ruchu. Funkcjonariusze policji i specjalne służby ewakuowały ponad 1,5 tysiąca mieszkańców, którym zagrażała bomba z czasu II wojny światowej. Strefa bezpieczeństwa została ustalona w promieniu 750 metrów od odkrycia niewybuchu. Bomba stwarzała zagrożenie, a wg specjalistów, nie było możliwości zneutralizowania jej w chwili odnalezienia. Rozbrajanie ładunku wybuchowego rozpoczęło się po godz. 10, a wybory w kilku komisjach wyborczych zostały przesunięte na czas po usunięciu bezpośredniego zagrożenia.
Proces głosowania został zakłócony także w Berlinie. Tam w dwóch komisjach interweniować musiała straż pożarna. Ze względu na problemy z elektroniką i systemami zabezpieczeń, urzędnicy nie mogli wejść punktualnie do lokali wyborczych. Na miejscu pomogła straż pożarna, która użyła specjalnych kluczy awaryjnych. To wywołało jednak duże kolejki do lokali wyborczych.
Sondaże dają przewagę Partii Socjalistycznej i prawdopodobnie to jej przedstawiciel będzie następnym kanclerzem Niemiec. Wszystko wskazuje na to, że miejsce kanclerz Angeli Merkel zajmie Olaf Scholz. W obecnym rządzie pełni on funkcję wicekanclerza oraz ministra finansów.
Źródło: onet.pl, Deutsche Welle, polsatnews.pl
WMa