9 sierpnia 2023

Niemcy: chadecki program „ratowania gospodarki”, czyli dodatkowe dotacje rządu na dekarbonizację

(fot. Pixabay)

Volker Witting na portalu dw.com wskazuje, że główna partia opozycyjna centroprawicowa CDU właśnie przedstawiła propozycje naprawy niemieckiej gospodarki, która „chyli się ku upadkowi”.

Niemiecki Urząd Statystyczny podał wyniki za czerwiec, które wskazywały na spadek produkcji w przemyśle, budownictwie i energetyce o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że Niemcy będą jedynym z ponad 20 badanych krajów, w których produkcja gospodarcza spadnie w tym roku.

Chadecki nadzwyczajny program walki z recesją przewiduje: natychmiastowe ograniczenie cen energii elektrycznej, zniesienie wszelkich regulacji (zarówno przepisów ustawowych, jak i wykonawczych) zwiększających biurokrację, zniesienie podatku dochodowego od nadgodzin oraz obniżenie podatku od osób prawnych i innych opłat.

Wesprzyj nas już teraz!

Plan Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i jej regionalnego bawarskiego partnera: Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) miałby „zadziałać natychmiast” i nie dopuścić do przekształcenia się recesji w długotrwałe załamanie – zasugerował przewodniczący CDU, Friedrich Merz.

Reinhard Houben z najmniejszej partii rządzącej koalicji FDP uważa, że program naprawczy chadecji jest nieprzemyślany i nie zadziała. Tłumaczy, że jego ugrupowanie, które kieruje Ministerstwem Sprawiedliwości już od dawna stara się ograniczyć biurokrację. Ponadto liderzy chadecji doskonale wiedzą, że minister finansów i lider FDP Christian Lindner zaproponowali co najmniej 50 regulacji dotyczących polityki podatkowej.

Rządząca SPD i Zieloni twierdzą, że „są na dobrej drodze do wzmocnienia gospodarki”. Ricarda Lang, współprzewodnicząca Partii Zielonych, poinformowała, iż partie rządzące już opracowały pakiet środków mających na celu „obronę ekonomicznych podstaw niemieckiej gospodarki”.

Współprzewodnicząca SPD, Saskia Esken domaga się subsydiowania cen energii elektrycznej dla przemysłu i dużych inwestycji w infrastrukturę. Minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) chce dotować budownictwo (więcej ulg podatkowych dla deweloperów).

Przeciwko subsydiom i obniżkom podatków jest Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW Berlin), sugerując, że „Program bodźców ekonomicznych, który daje kolejne miliardy potężnym korporacjom, przyniósłby efekt przeciwny do zamierzonego”.

Minister gospodarki i wicekanclerz Partii Zielonych Robert Habeck uspakaja, mówiąc, że Niemcy były i są atrakcyjnym miejscem dla biznesu, i ponad dwa tuziny korporacji międzynarodowych planuje duże inwestycje w kraju o wartości 80 miliardów euro. Między innymi tajwański producent chipów TSMC ogłosił plany budowy dużej fabryki w Dreźnie wraz z Bosch, Infineon i NXP.

Rząd w Berlinie ma udzielić na nią dotacji w wysokości 5 miliardów euro.

Bloomberg informuje z kolei, że jeszcze dziś rząd kanclerza Olafa Scholza ma zatwierdzić uzupełnienie specjalnego niemieckiego funduszu na rzecz klimatu i transformacji o ponad 30 miliardów euro do około 212 miliardów euro do 2027 r.

Mechanizm KTF, który nie jest częścią zwykłego budżetu federalnego, ma pomóc przyspieszyć przejście Niemiec do gospodarki bezemisyjnej. Kolosalne dotacje trafią na działania na rzecz ochrony klimatu, produkcję półprzewodników, rozbudowę infrastruktury kolejowej.

Z planu wynika, że w okresie od 2024 do 2027, 63,5 mld euro zostanie przeznaczonych na zmniejszenie obciążeń dla obywateli i przedsiębiorstw,

60,7 mld euro na modernizację budynków, 18,6 mld euro na rozwój przemysłu wodorowego, 13,8 mld euro na rozwój elektromobilności, 12,5 mld euro na infrastrukturę kolejową, 12,2 mld euro na produkcję półprzewodników.

Środki na ogromne dotacje mają pochodzić częściowo z dochodów z europejskiego handlu pozwoleniami na emisje (około 8 do 13 mld euro rocznie) oraz z wpływów za krajową cenę emisji dwutlenku węgla – od 11 do 22 mld euro rocznie).

19,2 mld euro ma być wydatkowanych w 2024 r. z odrębnego funduszu wydatków wojskowych, a 46,8 mld euro z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej, który powstał w celu łagodzenia skutków pandemii Covid-19.

 

Źródło: dw.com, yahoo.com

AS

 

Niemcy chcą pchnąć Agendę 2030 do przodu. Podejmą bardziej zdecydowane działania

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 51 875 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram