Islamscy mediatorzy od lat zajmują się rozwiązywaniem rodzinnych i małżeńskich problemów niemieckich muzułmanów, stosując religijne zwyczaje prawne. Opinia publiczna nie zauważa problemu.
Imigranci z krajów arabskich przywieźli ze sobą własne zwyczaje i tradycje prawne, co skutkuje istnieniem równoległego systemu sądowniczego. Arnold Mengelkoch, odpowiedzialny za sprawy imigrantów w berlińskim dystrykcie Neukoelln szacuje, że z takich rozwiązań korzysta od 10 do 15 procent muzułmanów. – Są dwa systemy prawne – mówi Sabine Scholz, adwokat prawa rodzinnego we Flensburgu – niemiecki i islamski – ten drugi stawia kobiety na z góry straconej pozycji. Mathias Rohe zauważa, że spotkał się z przypadkami, w których muzułmanie zawierali związki wyłącznie w świetle nieoficjalnego islamskiego prawodawstwa. Imigranci próbują w ten sposób „ustanowić równoległy, religijny system prawa, ponieważ nie chcą podporządkować się świeckim instytucjom w nie-islamskim państwie”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wskazuje Joachim Wagner, imamowie i muzułmańscy mediatorzy, stosując swoje własne przepisy religijne i zwyczaje prawne, naruszają konstytucję i obowiązujące prawo. Jak tłumaczy, w myśl zwyczajów islamskich jedność rodziny jest ważniejsza niż prawo kobiety do samostanowienia, także w przypadkach przemocy. Po rozwodzie to mężczyzna otrzymuje wyłączne prawo do opieki nad dziećmi; wbrew niemieckiemu prawodawstwo tradycje muzułmańskie dopuszczają poligamię i związki z nieletnimi.
Islamskim arbitrom zdarza się naginać szariat w przypadku wymuszanych małżeństw, nie miewają oporów w przypadku udzielania ślubu z nieletnimi dziewczynami wbrew ich woli. Według „Terres des Femmes” dotyczy to zwłaszcza nastolatek z kurdyjskich i albańskich rodzin. Niemieckie Ministerstwo Spraw Rodziny twierdzi, że 53 procent wszystkich związków zawieranych przed imamem to śluby z nieletnimi kobietami.
Minister Sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) otwarcie ostrzega przed umacnianiem się równoległego, niezależnego islamskiego wymiaru sprawiedliwości. Zapowiedziała, że urzędnicy pracują już nad projektem w sprawie stosowania szariatu na terenie Niemiec.
Źródło: euroislam.pl
mat