Niewykluczone, że w niemieckiej diecezji Essen zamknięte zostaną kolejne kościoły katolickie. Według gazety „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” lista kościołów przeznaczonych do zamknięcia jest już gotowa. Powód tej decyzji jest kilka, natomiast najważniejszym z nich jest coraz mniejsza liczba wiernych. Wprawdzie „na papierze” w Essen mieszka ponad 200 tys. katolików, ale w praktyce do kościoła chodzi mniej niż 10 proc. W chwili utworzenia diecezji Essen w 1958 roku, liczyła ona 1,5 mln katolików.
Niemiecka gazeta przypomniała, że już w 2006 roku biskup Felix Genn rozpoczął drastyczną reorganizację diecezji dzieląc ją na 43 duże parafie. Wówczas co czwarty kościół został przeznaczony do zamknięcia, niektóre z nich zostały rozebrane. W związku z bardzo trudną sytuacją w niemieckim Kościele katolickim, wiele wskazuje na to, że decyzja sprzed 10 lat o reorganizacji diecezji, będzie miała swą kontynuację w likwidacji niektórych kościołów.
Wesprzyj nas już teraz!
„Westdeutsche Allgemeine Zeitung” informuje również, że nie tylko niewielka liczba wiernych ma być powodem zamykania kościołów. Konsekwencją braku praktyk katolickich jest także pogorszenie stanu finansów diecezji Essen. Jak podają statystki, do 2020 roku aż 10 miejskich parafii w Essen będzie miało o jedną trzecią mniej środków niż obecnie, a do 2030 roku niewiele więcej ponad połowę. „Końca procesu kurczenia się parafii nie widać” – konstatuje „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”.
Nie ulega wątpliwości, że Kościół katolicki w Niemczech ma wiele trudności i wyzwań przed sobą. Bardzo często problemy, z którymi boryka się Kościół znajdują się w jego środku, jak choćby w kwestii opinii na temat celibatu.
– Jedynym rozwiązaniem kryzysu powołań w Niemczech jest poluzowanie celibatu – twierdzi szef liberalnego i głęboko upolitycznionego Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików.
Pomimo krytyki ze strony niemieckiego episkopatu, w tym liberalnego na ogół kardynała Rainera Woelki, szef Centralnego Związku Niemieckich Katolików (ZdK) Thomas Sternberg nie ustaje w forsowaniu postulatu liberalizacji celibatu. W ocenie Sternberga jedynie dopuszczając do święceń żonatych mężczyzn można właściwie odpowiedzieć na „katastrofalną”, jak sam określa, sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech.
Szef ZdK ze swoim postulatem wystąpił pierwszy raz pod koniec sierpnia tego roku, wywołując w Niemczech gorącą debatę. Postępowi katolicy oraz bardzo wielu polityków chadecji i socjalistów zdecydowanie poparło pomysł poluzowania celibatu, jako, ich zdaniem, zgodną z duchem czasu odpowiedź na kryzys powołań w Kościele.
Źródło: KAI, PCh24.pl
POz