6 czerwca 2021

Niemcy: duże zaskoczenie w wyborach do parlamentu landu Saksonia-Anhalt. Wbrew sondażom CDU zdystansowała AfD

(Reiner Haseloff, premier Saksonii-Anhalt, lider lokalnej CDU. FOT.: Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia CommonsReiner Haseloff)

Choć sondaże wskazywały na zbliżony wynik chadeckiej CDU i antysystemowej AfD w wyborach do parlamentu kraju związkowego Saksonia-Anhalt (środkowe Niemcy, zachodnia część dawnego NRD), to powyborcze prognozy wskazują jednak na zdecydowane zwycięstwo formacji rządzącej całym krajem.

Głosowanie w landzie Saksonia-Anhalt jest o tyle istotne dla ogólnoniemieckiej polityki, że owo głosowanie uznaje się za ważny sprawdzian przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Zamiast remisu różnica przekraczająca 13 pkt proc. – to, wedle prognoz, werdykt wyborców z Saksonii-Anhaltu. Oto bowiem CDU otrzymała 36 proc. poparcia, zaś AfD – 22,5. Na ostatnim miejscu podium znalazła się Lewica (11 proc.).

Wstępne, oficjalne wyniki mogą pojawić się już w poniedziałek rano – wynika z deklaracji państwowej komisarz wyborczej Christy Dieckmann.

Źródło: rmf24.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie