Konferencja Episkopatu Niemiec popiera akcję OutinChurch, w ramach której ponad 125 pracowników kościelnych ujawniło swoje homoseksualne skłonności lub transseksualną tożsamość. Jak powiedział w imieniu Episkopatu bp Helmut Dieser, Bóg kocha każdego człowieka.
Akcja #OutInChurch została ogłoszona w poniedziałek 24 stycznia. 125 pracowników instytucji Kościoła z całych Niemiec poinformowało opinię publiczną, że mają tożsamość transseksualną lub homoseksualne skłonności. Wezwali do tego, by w Kościele nikt nie był dyskryminowany.
Tego samego dnia w Würzburgu odbywało się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Niemiec. Na temat akcji w imieniu Episkopatu wypowiedział się bp Helmut Dieser, ordynariusz Akwizgranu.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak stwierdził, biskupi chcieliby podkreślić, iż w Kościele „nikt nie może być dyskryminowany, odsądzany od godności czy kryminalizowany z powodu swojej orientacji seksualnej albo tożsamości płciowej”. Biskup podkreślił, ze Kościół w Niemczech w ramach Drogi Synodalnej uczy się głębiej rozumieć, że „orientacja seksualna i tożsamość płciowa są częścią osoby”, a chrześcijański obraz człowieka uczy, że „osoba ludzka jest bezwarunkowo kochana przez Boga”. Według bp. Diesera na Drodze Synodalnej tematy dotyczące seksualności są i będą poruszane w sposób konstruktywny.
Wcześniej akcję poparli też osobiście biskupi Heinrich Timmerevers z Drezna-Miśni oraz Stefan Heße z Hamburga.
Większość obradująca w ramach Drogi Synodalnej uważa, że Kościół powinien uznać skłonności homoseksualne za w pełni normalne, a aktywność seksualną między osobami tej samej płci za dopuszczalną z perspektywy moralnej. Na Drodze postuluje się też akceptację stosunków przedmałżeńskich i masturbacji. Według większości członków Drogi należy też uznać istnienie tak zwanej „trzeciej płci”, to znaczy pożegnać się z podziałem w Kościele na wyłącznie dwie płcie.
Kolejne decyzyjne zebranie Drogi Synodalnej – tak zwane Zgromadzenie Synodalne – odbędzie się na początku lutego we Frankfurcie.
Na poprzednim Zgromadzeniu większość przegłosowała postulat, zgodnie z którym należy się zastanowić, czy w Niemczech potrzebni są jeszcze wyświęcani księża.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach