Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, za zamieszczenie w mediach obraźliwego wpisu lub wysłanie podobnego listu w Niemczech grozić będzie nawet do dwóch lat więzienia.
Nawet dwa lata więzienia będzie grozić w Niemczech za wysyłanie listów znieważających kogoś ze względu na pochodzenie narodowe, religię czy niepełnosprawność. To efekt przyjętego w środę przez rząd projektu zmian w prawie karnym.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowelizacja zakłada wprowadzenie nowy rodzaj czynu karalnego – zniewagi o znamionach podżegania do nienawiści ze względu na narodowość, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię, orientację seksualną czy niepełnosprawność.
– W praktyce oznacza to, że karalne będzie wysyłanie np. listów, wiadomości tekstowych czy mejli, znieważających grupy narodowe, religijne, mniejszości seksualne czy osoby niepełnosprawne. Według dotychczasowych przepisów nie jest to przestępstwo podżegania do nienawiści, bo zniewaga nie jest wyrażona publicznie. Nie jest to także zwykłe znieważenie, bo nie kieruje się przeciwko konkretnej osobie. Dlatego potrzebny jest nowy paragraf w kodeksie karnym – wyjaśniła minister sprawiedliwości Christine Lambrecht z SPD, cytowana przez dw.com.
Według jej wyjaśnień, „nienawistne wiadomości często skierowane są bezpośrednio do adresatów. Członkowie społeczności żydowskiej i muzułmańskiej otrzymują obraźliwe, szydercze i pogardliwe listy”. Nowelizacja ma z kolei zagwarantować „całościową, prawnokarną ochronę dotkniętym tym osobom, których godność jest atakowana”.
Źródło: dw.com/pl
RoM