Austriackie władze poinformowały w sobotę, że prowadzą rozmowy z organem wykonawczym Unii Europejskiej w celu rozszerzenia kontroli granicznych i możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego w razie napływu zbyt dużej liczby uchodźców i imigrantów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Podobne rozmowy z Komisją Europejską kontynuują Niemcy i cztery inne państwa.
– Mogę potwierdzić, że jesteśmy po rozmowach z Komisją Europejską i europejskimi partnerami na ten temat – mówił rzecznik MSW Karl-Heinz Grundboeck.
UE zezwoliła we wrześniu na wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w ruchu bezwizowym. Pewne restrykcje ustanowiły władze Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec i Szwecji.
Wesprzyj nas już teraz!
Możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego – uruchamianego w przypadku „poważnego zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego” – wygasa w dniu 12 maja.
„Zwracamy się z prośbą, aby przedstawić propozycję, która pozwoli tym państwom członkowskim, które uznają za konieczne, rozszerzyć lub wprowadzić tymczasowe kontrole graniczne wewnątrz strefy Schengen z dniem 13 maja” – napisali przedstawiciele władz sześciu państw w liście skierowanym do KE. Państwa te obawiają się kolejnej fali uchodźców i imigrantów, którzy po zamknięciu szlaku bałkańskiego poszukają sobie nowych dróg do UE.
Jedna z tras ma wieść przez Włochy. Z Libii do wybrzeży Włoch dotarło w tym roku ponad 26 tys. imigrantów. Próbują się oni przedostać na północ. Skłoniło to Austrię do ogłoszenia planów o przywróceniu kontroli granicznych, zwłaszcza na przełęczy Brenner w Alpach – kluczowym korytarzu transportowym pomiędzy północną i południową Europą. Plany budowy zapory w tym miejscu wywołały protesty w ostatnich tygodniach i napięcia między Wiedniem a Rzymem.
Źródło: thelocal.de., AS.