Caritas w Kolonii oferuje dom starców dedykowany homoseksualistom. Ostatnie lata mogą w nim spędzić ludzie, którzy – jak zachwalają organizatorzy – chcą być wolni od «strachu i odrzucenia» żyjąc «w otoczeniu pełnym akceptacji i otwartości». Widocznym znakiem istnienia takiego specyficznego domu starców jest tęczowa chorągiewka, która powiewa na wieży kaplicy przynależącej do Centrum Starości Sankt Maternus.
Jak przekonuje dyrektor Sankt Maternus Filips Goncaruks, „wiele starszych osób queerowych doświadczyło w swoim życiu dyskryminacji”, dlatego jest tak istotne, by pod koniec życia mogły przebywać w miejscu naprawdę bezpiecznym. Według Goncaruksa jest to szczególnie ważne w Kolonii, gdzie odsetek osób LGBT ma być ponadprzeciętnie wysoki.
Obecnie w domu starców mieszka 120 osób; nie wiadomo, ilu z nich to homoseksualiści. Placówka tego nie sprawdza, stawiając jedynie na ogólną atmosferę, w której każdy może czuć się akceptowany. Dotyczy to na przykład wieszania fotografii partnerów w swoim pokoju czy też swobody opowiadania o swojej przeszłości.
Wesprzyj nas już teraz!
Goncaruks wskazał, że po II wojnie światowej obowiązywało w Niemczech prawo penalizujące homoseksualizm i zwłaszcza mężczyźni trafiali z tego powodu do więzienia. Stworzenie domu starców otwartego dla osób LGBT ma być niejako zadośćuczynieniem.
Pracownicy Sankt Maternus wzięli niedawno udział w kolońskiej paradzie równości; byli z nimi również niektórzy z pensjonariuszy domu starców, również na wózkach inwalidzkich.
W ramach wydarzeń około parady swoje własne podium miała również archidiecezja kolońska, prezentując filmy poświęcone zagadnieniu homoseksualizmu oraz organizując rozmowy na temat tożsamości homoseksualnej w Kościele.
Św. Maternus, od którego bierze nazwę dom spokojnej starości, był pierwszym biskupem Kolonii; żył na przełomie III i IV stulecia.
Źródła: domradio.de, Katholisch.de
Pach