6 maja 2022

Niemcy: Katolicy i protestanci domagają się interkomunii. Chcą, by przełomem stał się 102. Katholikentag

(fot. Cathopic/ Juan Pablo Arias)

Katolicy i protestanci w Niemczech domagają się wprowadzenia interkomunii. Ich zdaniem Kościół katolicki powinien zacząć udzielać Ciała Chrystusa niekatolikom i pozwalać na to, by katolicy uczestniczyli w protestanckiej Wieczerzy. Przełomem miałby stać się 102. Katholikentag.

Głos w sprawie interkomunii zabrali katolicy i protestanci w Stuttgarcie. Okazją stał się 102. Katholikentag, czyli doroczne spotkanie niemieckich katolików (biskupów, księży, zakonników, świeckich), które odbędzie się 26 maja właśnie w Stuttgarcie. W czwartek w tym mieście opublikowano wspólną katolicko-ewangelicką deklarację „Współdzielić posiłek Jezusa!”. Do interkomunii wezwali w tym dokumencie zarówno członkowie rady dekanalnej Kościoła katolickiego w Stuttgarcie jaki lokalna wspólnota ewangelicka. Domagają się, by władze Kościoła katolickiego oraz wspólnot protestanckich wypracowały porozumienie w tej sprawie i by zapanowała całkowita swoboda wzajemnego udzielania Komunii świętej i udziału w Wieczerzy.

Od 2018 roku jest w Niemczech możliwe udzielanie Komunii świętej tym protestantom, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem. Zgodził się na to osobiście papież Franciszek, chociaż ani nauczanie ani prawo kościelne nie daje po temu żadnej podstawy: mamy za Odrą do czynienia z sytuacją, w której protestant przystępuje do Komunii świętej tylko dlatego, że jego mąż/żona jest wyznania katolickiego i protestant ów po prostu tego chce. O wszystkim rozstrzyga „decyzja sumienia”. Dla zwolenników ekumenizmu to jednak za mało: dlatego oczekują interkomunii. Kierownictwo Episkopatu Niemiec planowało nawet wprowadzić interkomunię już w maju 2021 roku, ale wówczas zablokowały to Kongregacja Nauki Wiary oraz Papieska Rada ds. Jedności Chrześcijan.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak ubolewa teraz ks. Christian Hermes ze Stuttgartu, kolejny raz na Katholikentagu protestanci będą jako całość wykluczeni od udziału w Eucharystii. Według kapłana tymczasem to Jezus Chrystus zaprasza do Komunii, dlatego w Kościele nie powinno się uniemożliwiać jej przyjęcia protestantom. Wtórował mu protestancki działacz Søren Schwesig, domagający się od kierownictwa Kościoła katolickiego i wspólnot protestanckich konkretnych działań na rzecz interkomunii.

W praktyce w wielu czy zgoła większości diecezji w Niemczech, Szwajcarii i Austrii protestanci regularnie otrzymują Komunię świętą, ale rzadko dzieje się to przy okazji dużych medialnych wydarzeń. Do Eucharystii niekatolicy przystępują raczej jedynie wówczas, gdy nie ma kamer, by nie wywoływać krytyki. Bywa jednak odwrotnie; przykładowo w marcu 2021 roku bp Joseph Bonnemain z Chur w Szwajcarii udzielił Komunii protestantom podczas swojego ingresu w obecności samego kardynała Kurta Kocha, prefekta Papieskiej Rady Jedności, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej wydał dokument przypominający o niedopuszczalności takiej praktyki.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram