8 października 2013

Niemcy: Komunia dla rozwodników?

(Abp. Robert Zollitsch, by Wici (eigenes Werk) [CC0], via Wikimedia Commons)

Kościół w Niemczech ma się „otworzyć” na rozwodników. Takie regulacje wprowadzono już w diecezji fryburskiej, drugiej co do wielkości w tym kraju. Rozwodnicy, którzy zawarli kolejny związek, maja mieć dostęp do Najświętszego sakramentu, będą także mogli pełnić funkcje w radach parafialnych.

Archidiecezja Fryburga wydała już specjalne zalecenia w tej sprawie dla duszpasterzy. W tym tygodniu mają one trafić do księży. Biskup miejsca i równocześnie przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp. Robert Zollitsch ma nadzieję, że zmiany te zostaną przyjęte także w innych diecezjach. „Reforma” ma umożliwić podejście do rozwodników w duchu „pragmatyzmu”.

Wesprzyj nas już teraz!

Oni przynależą do Kościoła – powiedział arcybiskup Zollitsch na zakończenie ostatnich obrad niemieckiego episkopatu. – Chodzi o to, by znaleźć rozwiązanie obejmujące całe kościelne spektrum – podkreślał.

W 2012 roku ponad 150 duchownych z diecezji abp. Zollitscha (jedna siódma całego prezbiteratu) zadeklarowało w Internecie, że regularnie udziela Najświętszego Sakramentu rozwodnikom. Potwierdzając przy tym, że świadomie łamią prawo kanoniczne. „Naszymi podpisami oświadczamy, że w działalności duszpasterskiej dotyczącej rozwodników, którzy zawarli kolejne małżeństwa, pozwalamy sobie na bycie kierowanym przez miłosierdzie” – napisali w liście otwartym, powołując się przy tym na zasadę „salus animarum suprema lex”. Duchowni potwierdzili także, że te osoby biorą „czynny udział” w życiu parafialnym, zasiadając w radach i ucząc katechezy. Równocześnie ci sami księża i diakoni podpisali list poparcia dla pracy niemieckiego teologa Eberharda Schockenhoffa, który w swoich pracach wzywał do „pojednania” Kościoła z rozwodnikami.

W 2012 roku niemieccy biskupi, wskazując na niepokojących ich proces utraty wiernych, orzekli, że poza przypadkami zagrożenia życia, osoby, które są poza Kościołem, nie mogą przystępować do sakramentów. W tym przypadku chodziło jednak o Niemców, którzy nie płacą podatku kościelnego stawiając się w ten sposób poza strukturami kościelnymi. Jak zauważali socjologowie, w tym samym roku liczba dokonywanych apostazji wzrosła o 40 procent, co wynikało m. in. ze skandalu pedofilskiego i nadużyć popełnianych w niemieckich diecezjach.

Niemieccy komentatorzy już tłumaczą, że o „otwarcie” na rozwodników zabiegać miał… papież Franciszek. To biskup Rzymu, jak przeczytać można na stronie internetowej „Deutsche Welle”, miał „wezwał niemieckich biskupów, by wyciągnęli rękę w kierunku rozwiedzionych katolików, którym odmawiano uczestniczenia w życiu sakramentalnym”. W tej sytuacji zasadniczym problemem pozostaje pytanie, jaka będzie faktyczna reakcja Watykanu?

źródło: „Deutsche Welle”, vaticaninsider.lastampa.it

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram