Zaskakująca inicjatywa trzynastu posłów niemieckiej chadecji, którzy zaproponowali przyznanie parom homoseksualnym praw podatkowych przysługujących małżeństwom, spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Kościoła. – Małżeństwo podlega szczególnej ochronie przez państwo i Kościół – powiedział Matthias Kopp, rzecznik niemieckiego episkopatu.
– Kościół katolicki nie może zaakceptować równouprawnienia związków partnerskich z przymierzem małżeńskim i dlatego jest przeciwny zrównaniu praw podatkowych – zaznaczył Kopp. Według biskupa pomocniczego Hamburga Hansa Jochena Jaschke, małżeństwo jest czymś oryginalnym, jest wspólnotą kobiety i mężczyzny ukierunkowaną na potomstwo, dlatego nie można go porównywać z innymi związkami. Bp Jaschke zauważył, że Katechizm Kościoła Katolickiego zabrania dyskryminacji osób homoseksualnych, ale – jak stwierdził – nie oznacza to, że należy zrównywać związki partnerskie z małżeństwem.
Wesprzyj nas już teraz!
O tym, jak niemiecka partia chadecka – odwołująca się przecież w nazwie do chrześcijaństwa – pojmuje politykę prorodzinną, świadczy poparcie, jakiego inicjatywie swoich partyjnych kolegów udzieliła minister ds. rodziny Kristina Schröder. Trzeba jednak zauważyć, że także niektórzy politycy chadeccy skrytykowali propozycję zrównania w prawie podatkowym związków homoseksualnych z małżeństwem. Minister finansów Wolfgang Schäuble nie widzi potrzeby zmiany prawa podatkowego. „Inicjatywa trzynastu” ma trafić po wakacjach pod obrady frakcji chadeków w Bundestagu – informuje Radio Watykańskie.
Norbert Geis, członek kuratorium konserwatywnego Forum Niemieckich Katolików ostrzegł, że tego typu inicjatywy są niezgodne z konstytucyjnym zapewnieniem ochrony dla instytucji małżeństwa. Polityk CSU wskazał, że w tej debacie jest wiele niejasności. „Jeśli ktoś twierdzi, że związki homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak małżeństwo, ponieważ dwoje ludzi przejmuje za siebie odpowiedzialność, to również opiekująca się swoją matką córka ma prawo do takich udogodnień” – stwierdził na łamach dziennika Die Welt.
Źródło: Radio Watykańskie
pam