Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec wydał wyrok w sprawie wniosku przedstawicieli „Zielonych” dotyczącego wymuszenia na Bundestagu głosowania w sprawie zalegalizowania „małżeństw jednopłciowych”.
Sędziowie orzekający stwierdzili, że „Bundestag nie jest zobowiązany do głosowania nad wszystkimi projektami ustaw w ciągu jednej kadencji”, co w praktyce oznacza, że wniosek „Zielonych” został odrzucony. Komentatorzy podkreślają, że gdyby niemiecki TK poparł wniosek wówczas Bundestag musiałby podjąć do 30 czerwca, czyli do ostatniego posiedzenia w obecnej kadencji, decyzję w tej sprawie.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podaje portal tvp.info „był to już czwarty wniosek partii Zielonych w tej sprawie w trakcie obecnej kadencji”. Za każdym razem komisja prawna Bundestagu zdominowana przez polityków rządzącej koalicji CDU/CSU-SPD odraczała głosowanie w tej sprawie.
Zdaniem komentatorów ciągłe odkładanie tej sprawy na później to wynik braku porozumienia w tej kwestii wśród rządzących w Niemczech koalicjantów. Partia kanclerz Angeli Merkel jest przeciwna „przyznaniu parom jednopłciowym wszystkich przywilejów przysługujących małżeństwom tradycyjnym”. Innego zdania jest współrządząca SPD promuje zrównanie „małżeństw homoseksualnych” z normalnymi rodzinami.
Temat „małżeństw jednopłciowych” stał się jedną z najważniejszych kwestii trwającej w Niemczech kampanii wyborczej. Heiko Maas, obecny minister sprawiedliwości zapowiadał, że „małżeństwa dla wszystkich znajdą się w następnej umowie koalicyjnej”. To samo obiecał Martin Schulz, szef opozycyjnego SPD.
źródło: tvp.info
TK