1 lutego br. weszło w życie rozporządzenie regulujące diagnostykę preimplantacyjną w Niemczech. Przewodnicząca związku Akcja Prawo do Życia dla Wszystkich (Aktion Lebensrecht für Alle), Claudia Kaminski wzywa w związku z tym niemieckie landy do większej przejrzystości. Obrońcy życia z kolei obawiają się, że wprowadzona regulacja ułatwi praktykowanie badań genetycznych jako swobodne kontrolowanie ludzkich upośledzeń.
„Ustawa zatwierdzona 1 lutego przez niemiecki parlament zakłada możliwość przeprowadzania testów genetycznych na embrionach powstałych w trakcie sztucznego zapłodnienia oraz otwiera furtkę do dokonywania ewentualnej selekcji i zabijania zarodków z upośledzeniem” – czytamy na portalu „kath.net”.
Wesprzyj nas już teraz!
W odniesieniu do wydanego rozporządzenia lekarz Claudia Kaminski ze związku Akcja Prawo do Życia dla Wszystkich podkreśla, że „jeśli ktoś zabijanie zarodków z defektem genetycznym uważa za etyczne, to musi jednocześnie takie decyzje czynić zrozumiałymi dla innych, to znaczy, że powinien podawać informacje na temat tego, w jakich przypadkach komisja etyczna wydaje zgodę na przeprowadzanie diagnostyki preimplatacyjnej, a w jakich nie”.
Według obrończyni życia, „nie może być takich sytuacji, aby osoby, które mogą decydować o życiu i śmierci, nie musiały składać sprawozdań ze swoich czynów, a przede wszystkim powodów, które skłoniły ich do podjęcia takowych decyzji”.
Jak przypomina „kath.net”, „już w 2011 roku Bundestag zezwolił w ograniczonym zakresie na diagnostykę preimplantacyjną, w ramach której badane były powstałe w probówce zarodki pod kątem chorób genetycznych, a następnie selekcjonowane te zarodki, u których stwierdzono upośledzenie”. Wprowadzoną ustawę ostro skrytykowała wówczas Konferencja Episkopatu Niemiec (Deutsche Bischofskonferenz).
Obecnie niemieccy obrońcy życia obawiają się, że w najbliższej przyszłości badania genetyczne na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia będą zaakceptowane przez społeczeństwo do tego stopnia, iż zacznie się je praktykować jako swobodne kontrolowanie ludzkich upośledzeń, a tym samym traktować je jako możliwość „tworzenia sobie dzieci wedle własnych życzeń”.
Źródło: kath.net
Klaud