Jeszcze w czwartek niemiecki minister spraw wewnętrznych zaproponuje szereg środków bezpieczeństwa, które mają być przedsięwzięte w odpowiedzi na zamachy islamistów. Będzie więcej lepiej wyposażonych policjantów i zniesiona zostanie tajemnica lekarska. Psychologowie i psychiatrzy mają donosić na niezrównoważonych pacjentów.
Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière na konferencji prasowej w środę potwierdził doniesienia mediów o tym, że nowe plany bezpieczeństwa przewidują szybszą deportację cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Po atakach islamistów w pociągu niedaleko Würzburga oraz na festiwalu muzycznym w Ansbach, w którym ubiegający się o azyl imigrant ranił aż 20 osób i zamachu w centrum handlowym w Monachium, w którym aż dziewięć osób zostało zabitych przez 18-letniego irańskiego imigranta korzystającego z leczenia psychiatrycznego, władze w Berlinie zdecydowały się zaostrzyć środki bezpieczeństwa.
De Maizière powiedział, że rząd federalny i 16 krajów związkowych zamierzają lepiej wyposażyć lokalne siły policyjne. Ponadto rząd chce zwiększyć liczbę policjantów federalnych o 10 procent w ciągu trzech do czterech lat.
– Żyjemy w trudnych czasach. Zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest wysokie. Policjanci są mocno obciążeni – tłumaczył wczoraj de Maizière na konferencji w Bremie, dodając, że dalsze szczegóły zostaną ogłoszone na konferencji prasowej w czwartek.
Dziennik „Koelner Stadt-Anzeiger” powołując się na źródła koalicyjne podał, że ministrowi zależy na wprowadzeniu nowych środków bezpieczeństwa jeszcze przed wyborami federalnymi, które odbędą się jesienią 2017 r.
Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych odmówił komentarza na temat raportu w gazecie „Bild”, która informowała, iż cudzoziemcy, którzy popełniliby przestępstwo lub uznani zostali za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, mogliby być natychmiast deportowani.
„Koelner Stadt-Anzeiger” informuje, że nowe przepisy mają ułatwić przechowywanie danych osobowych oraz przyspieszać wydalanie imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone.
Mówi się również, że niemieccy lekarze w niektórych przypadkach będą mogli złamać tajemnicę lekarską i donosić władzom o „niebezpiecznych” pacjentach, cierpiących na różne zaburzenie psychiczne.
Oprócz planu bezpieczeństwa federalnego MSW, również ministrowie poszczególnych landów przygotowali listę 27 postulatów, mających przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.
Obejmują one zatrudnianie dodatkowych 15 tys. policjantów do 2020 roku i zwiększony monitoring w węzłach komunikacyjnych oraz w miejscach publicznych. Ministrowie postulują także wprowadzenie zakazu całkowitego zasłaniania ciała przez kobiety muzułmańskie oraz zniesienie tzw. podwójnego obywatelstwa.
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych mają spotkać się 18 sierpnia, by uzupełnić o nowe rozwiązania „Deklarację Berlińską” – dokument zawierający postulaty zwiększenie bezpieczeństwa w Niemczech.
Najwięcej kontrowersji budzi propozycja zniesienia tajemnicy lekarskiej w szczególnych okolicznościach. W dwóch ostatnich atakach w Niemczech – w centrum handlowym w Monachium i w Ansbach – sprawcy wcześniej korzystali z pomocy psychologicznej.
Federalne Stowarzyszenie Lekarzy (BAK) ostrzegło ministra spraw wewnętrznych, że jego propozycja może być niezgodna z konstytucją, gdyż podważa zaufanie pacjenta do lekarza. – Napięta sytuacja w zakresie bezpieczeństwa nie powinna być pretekstem do pochopnego wprowadzania wątpliwych rozwiązań politycznych i prawnych. Zasada zaufania pacjenta do lekarza jest podstawowym prawem chronionym przez konstytucję – zauważył szef BAK, dr Frank Ulrich Montgomery.
Debata o granicach tajemnicy lekarskiej została podniesiona już w ubiegłym roku po katastrofie samolotu Germanwings w Alpach francuskich, w wyniku której zginęło 150 osób. Młody pilot Andreas Lubitz cierpiał na depresję. Wielokrotnie tuż przed katastrofą odwiedził psychiatrów.
Kontrowersje budzi także propozycja zniesienia podwójnego obywatelstwa, która zdaniem wielu polityków stanowi „ogromną przeszkodę na drodze do integracji”. Szczegóły w tej kwestii mają być podane przez federalnego ministra spraw wewnętrznych 18 sierpnia.
Niemieckie władze odradzają także imigrantom angażowanie się w politykę zagraniczną. Kwestia ta stała się gorącym tematem w ostatnich tygodniach po tym, jak tysiące zwolenników tureckiego prezydenta Recep Tayyip Erdogana wyszli na ulice niemieckich miast po lipcowej próbie puczu wojskowego w Turcji.
Źródło: euractiv.com, thelocal.de
AS