31 października 2021

Berlin obawia się sojuszu Francji i Polski. „Niemcy mogą zostać zmarginalizowane”

(Prezydenci Emmanuel Macron i Andrzej Duda, fot. Prezydent.pl)

Niemcy obawiają się, że Francja przysporzy Niemcom dużych kłopotów w sprawie transformacji energetycznej kontynentu. Na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung ukazał się obszerny artykuł, który krytykuje rząd w Paryżu za pragnienie oparcia się na energetyce atomowej. Z kolei Die Welt przestrzega, że współpraca Polski i Francji w dziedzinie atomu może zmarginalizować Niemcy.

Podczas gdy prezydent [Macron] na początku swojego urzędowania zapowiadał transformację energetyczną na niemiecką modłę, teraz w jego strategii dekarbonizacyjnej kluczową rolę ma odgrywać energia atomowa. Rząd [w Paryżu] zabiega w Brukseli o uznanie tej energii za zieloną technologię. W niedawno opublikowanym planie na przyszłość Francja 2030 zagwarantowano miliard euro na wspieranie modularnych minireaktorów, które obecnie istnieją praktycznie tylko na papierze. Nie ma wątpliwości, że wszystko to jest motywowane także polityką przemysłową” – czytamy w FAZ. Dziennik zwraca też uwagę, że większość Francuzów popiera rozwój energetyki atomowej, a poparcie dla tak zwanych odnawialnych źródeł energii, jak na przykład fermy wiatrowe, spada.

Z kolei Die Welt opublikował artykuł zatytułowany „Nowa oś jądrowa spycha Niemcy na margines”. Dziennik wskazuje, że Polska chce współpracować z Francją w sprawie atomu, a to może oznaczać, że Niemcy z ich własną wizją transformacji energetycznej – dodajmy, opartą o zielone technologie niemieckiej proweniencji – zostaną same.

Wesprzyj nas już teraz!

Die Welt zwraca uwagę na wizytę w Polsce Jeana-Bernarda Levy’ego, szefa francuskiego koncernu energetycznego EDF, który 15 października spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Die Welt przekonuje, że oferta współpracy w dziedzinie energii atomowej, którą złożył Polsce Levy, jest w Warszawie traktowana bardzo poważnie. Die Welt przypomina, że Francja ma obecnie aż 56 elektrowni jądrowych – to jedna z najgęstszych sieci na świecie.

W sprawie transformacji energetycznej w Europie Francja może teraz wraz z Polską znaleźć się po przeciwnej niż Niemcy stronie. Według Die Welt Francuzi już od 2019 roku szukają sojuszników w dziele promowania energii atomowej jako właściwej odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Jak podkreśla Die Welt, Emmanuel Macron reklamuje rozwój mini-reaktorów jako de facto ponowne odkrycie energii atomowej.

Polska według Die Welt może ugrać na współpracy z Francją kilka celów, zarówno w dziedzinie energetyki, jak i polityki. W tym drugim obszarze chodziłoby o pozyskanie Francji jako sojusznika lub przynajmniej kraj neutralny w sporach Warszawy z UE.

Źródła: faz.net, welt.de, energetyka24.com

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(20)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 793 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram