W Niemczech odbywa się od czwartku 26 maja Katholikentag, doroczne spotkanie katolików, zarówno duchownych jak i świeckich. Od wielu lat Katholikentagi zdominowane są przez ducha tzw. ekumenizmu i dialogu. Tym razem uzewnętrzniło się to w niebywały sposób: Komunię świętą przyjęła muzułmanka.
Katholikentag 2022 odbywa się w dniach 26 – 29 maja w Stuttgarcie. Swoją obecnością uświetniają go zarówno biskupi, jak i politycy; w tym roku na otwarciu przemawiał między innymi prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.
Niestety, w czasie Mszy świętej pozwolono na bluźniercze przyjmowanie Ciała Chrystusa. Mszy świętej przewodniczył biskup diecezji Rottenburg-Stuttgart, Gebhard Fürst.
Wesprzyj nas już teraz!
Do Komunii świętej mogli przystąpić dosłownie wszyscy, niezależnie nie tylko od stanu łaski uświęcającej, ale nawet od przynależności wyznaniowej. I tak Komunię świętą przyjęła przewodnicząca landtagu Muhterem Aras, która jest muzułmanką.
Do Komunii przystępowali też powszechnie protestanci. Od przyjęcia Ciała Pańskiego powstrzymała się wprawdzie Sabine Forth, przewodnicząca lokalnego synodu ewangelickiego, ale „szeregowi” ewangelicy nie mieli już takich obiekcji.
Jak informuje Stuttgarter Zeitung, kilka tygodni temu dziekan miejski ks. Christian Hrmes opublikował wraz z protestantem Sörenem Schwesigiem deklarację, w której wezwał Kościół katolicki do wprowadzenia interkomunii.
W Niemczech interkomunię z protestantami zamierzano wprowadzić już w maju 2021 roku, przy okazji ówczesnego ekumenicznego Katholikentagu. Zablokował to jednak Watykan.
Jak widać, Niemcy blokadą się jednak nie przejęli: oficjalnie nie zmieni nauczania, ale do Komunii dopuszczeni są wszyscy. Nawet muzułmanie.
Źródła: stuttgarter-zeitung.de, PCh24.pl
Pach