8 kwietnia 2014

Niemcy prezentują „patchworkowe” podejście do religii

(Manfred Finken, Pegnitz, Pegnitzer at de.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Com)

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick podkreśla, że wybiórcze podejście do religii, konsumpcyjny styl życia i obojętność na innych ludzi to jedne z najważniejszych problemów, którym czoła powinien stawić Kościół. Wśród niemieckich katolików rośnie zainteresowanie ezoteryką i chrześcijańskimi sektami.

 

Zdaniem arcybiskupa Schicka „w Niemczech nadal jest obecna potrzeba duchowego wymiaru życia, z tym że w jego poszukiwaniu na pierwszy plan zdają się wysuwać indywidualne potrzeby osób, które same decydują o tym, które z elementów religii im odpowiadają, a które już mniej”. Niemcy często prezentują „patchworkowe” podejście do wiary.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Duchowny zwraca uwagę, że „pogłębiająca się indywidualizacja społeczeństwa i konsumpcjonizm prowadzą do sytuacji, w której wierzący przestają odwoływać się do ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa”. Odrzucana jest współodpowiedzialność za drugiego człowieka, rośnie zobojętnienie na potrzebujących. Niemcy rzadziej poczuwają się do społecznej odpowiedzialności. Koncentracja na samym sobie prowadzi do zatracenia zdolności nawiązywania autentycznych relacji międzyludzkich.

 

Arcybiskup Bambergu wskazał także, że duchowni powinni zabierać głos w sprawach publicznych. Także jeśli chodzi o kwestie polityczne.

 

Źródło: domradio.de

Klaud

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 141 869 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram