Niemiecki proboszcz wykluczył z posługi parafialnego lektora, ministranta i organistę ze względu na jego współpracę z prawicową partią AfD. Decyzja kapłana, skrytykowana zarówno przez pożegnanego mężczyznę, jak i jego polityczne środowisko, spotkała się z pełnym poparciem lokalnej diecezji. Kościół w Niemczech jest coraz bardziej dla wszystkich… poza ortodoksyjnymi wiernymi i patriotami.
20-letni Julian-Bert Schäfer nie będzie mógł więcej służyć księżom do Mszy Świętej, czytać lekcji z Pisma Świętego, ani grać do Najświętszej Ofiary w parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Hamm. Decyzję o wydaleniu wiernego z posługi przez wzgląd na członkostwo w prawicowej partii podjął osobiście proboszcz Ralf Dunker. Jego zdaniem współpraca z AfD jest nie do pogodzenia z zaangażowaniem w życie parafii…
Wydalony ministrant od czterech lat jest członkiem Alternatywy dla Niemiec i prowadzi jedno lokalne biuro ugrupowania.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreślał w swoim komentarzu do decyzji proboszcza Schäfer, stoi ona w sprzeczności z promowanymi przez niemiecki Kościół tolerancją i pluralizmem. „To oburzające, że ksiądz samowolnie decyduje, nie pozwalając na głosowanie na ten temat radzie duszpasterskiej, które poglądy polityczne można pogodzić z uczestnictwem w życiu kościelnym”, pisał na Facebook-u młody mężczyzna.
Zdymisjonowany ministrant, poniesiony gniewem przeciwko proboszczowi, wynajął prawnika, który ma skierować sprawę do świeckiego sądu. Zdaniem Schäfera decyzja powinna zostać uchylona i uznana za pogwałcenie zasady wolności sumienia i zakazu dyskryminacji ze względów politycznych.
Zdecydowanego poparcia udzieliła za to decyzji proboszcza diecezja Paderbron. Rzecznik biskupstwa w rozmowie z postępowym niemieckojęzycznym portalem katolickim przedstawił rozstrzygnięcie jako uzasadnioną informację dla funkcjonariusza AfD, że nie wolno mu pełnić funkcji kościelnych…
Zwolnienie ministranta nie jest odosobnionym przypadkiem kościelnych kar dla polityków Alternatywy dla Niemiec. W Maju biskup Trewiru wykluczył samorządowca z ramienia AfD z uczestnictwa w radzie diecezji.
„Partie, które są prawicowo-ekstremistyczne, lub poruszają się na granicy tej ideologii, nie mogą być dla nas chrześcijan miejscem politycznego zaangażowania”, stwierdzili niemieccy biskupi w oświadczeniu z Lutego bieżącego roku… Na tej podstawie hierarchowie otwarcie występują przeciwko prawicowemu ruchowi, posuwając się nawet do organizowania wymierzonego przeciwko niemu protestów. Tymczasem żadne tego typu oświadczenie nie wyklucza z udziału w życiu kościelnym lewicowców, czy centrystów – w szeregu kwestii rozmijających się wytycznymi katolickiego nauczania społecznego.
Źródło: de.catholicnewsagency.com
FA