Forum Drogi Synodalnej, które zajmuje się kapłaństwem, proponuje „otwarcie” urzędu kapłańskiego. Chodzi o takie jego przemodelowanie, by był dostępny również dla żonatych mężczyzn oraz kobiet, żyjących w celibacie lub zamężnych. Narzędziem wprowadzania zmiany ma być nauczanie II Soboru Watykańskiego.
Jak mówi w rozmowie z portalem Episkopatu Niemiec ks. Matthias Leineweber, jeden z głównych zaangażowanych w prace forum, „ksiądz nie jest już oczywistą postacią urzędową w życiu Kościoła”. Stąd trzeba sprawić, by stał się taką na nowo, a to poprzez ponowne ukazanie jego zadań. W sytuacji, w której z powodu braku wystarczającej liczby księży wiele funkcji przejęli ludzie świeccy obojga płci, trzeba to „przemyśleć”. W Niemczech dziś na przykład to diakon udziela chrztu, a referentka pastoralna przewodniczy pogrzebowi. Należałoby według ks. Leinewebera „na nowo przebudować urząd kapłański w ramach teologii Ludu Bożego II Soboru Watykańskiego”.
Jak wskazał ks. Leineweber, forum Drogi Synodalnej zakorzenia posługę kapłańską w powszechnym kapłaństwie wierzących. Ksiądz wskazuje też na to, że urząd kapłański według Drogi Synodalnej należy zachować, niezależnie wszelako od tego, czy będą go sprawować żyjący w celibacie mężczyźni, czy też kobiety – zamężne lub żyjące w celibacie.
Wesprzyj nas już teraz!
Posługiwanie się II Soborem Watykańskim oraz powszechnym kapłaństwem ochrzczonych do przebudowywania kapłaństwa urzędowego jest wszelako manipulacją. Mówił o tym w programie PCh24 TV dr Paweł Milcarek.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach