Wierni świeccy będą w Niemczech uczestniczyć w wyborze biskupa. Zgromadzenie Synodalne przyjęło zdecydowaną większością głosów (88 proc. na tak) dokument pt. Włączenie wierzących w ustanawianie biskupa diecezjalnego. Przyjęta reforma zostanie wdrożona w życie prawdopodobnie w większości niemieckich diecezji. Jej założenia są proste.
Obecnie to kapituła katedralna tworzy listę trzech proponowanych kandydatów na biskupa („terno”), którą przesyła następnie do Rzymu. Ostateczną decyzję podejmuje papież, zazwyczaj wybierając jednego z zaproponowanych. Na Zgromadzeniu Synodalnym przyjęto dokument, który wprowadza do tego procesu ważną zmianę. Chodzi o większe niż dotąd uwzględnienie opinii świeckich wiernych.
Zgodnie z dokumentem, wypracowany zostanie w Niemczech wzorzec, zgodnie z którym ustanowione zostanie dodatkowe gremium świeckich. Będzie ono uczestniczyć w tworzeniu listy kandydatów przez kapitułę katedralną. W związku z zapisami obowiązującego Kodeksu Prawa Kanonicznego zmiana zostanie przyjęta w formie dobrowolnej, to znaczy stworzenie takiego gremium nie będzie formalnym obowiązkiem kapituły.
Wesprzyj nas już teraz!
Zmianę poparło jednak 42 spośród 53 głosujących biskupów. Wskazuje to, że w większości Niemiec zostanie ona rzeczywiście wdrożona w życie.
Na Zgromadzeniu Synodalnym poparto też zniesienie obowiązku celibatu, diakonat kobiet, święcenia kapłańskie dla wszystkich (mężczyzn, kobiet i – uwaga! – tak zwanych osób niebinarnych).
Źródło: Katholisch.de
Pach