22 czerwca 2023

Dwie świeckie kobiety niosły monstrancję podczas procesji Bożego Ciała w Lüdenscheid w Niemczech. Miejscowość jest położona na terenie diecezji Essen, gdzie biskupem jest Franz-Josef Overbeck, zwolennik kapłaństwa kobiet i innych rewolucyjnych idei. Kobiety były ubrane w szaty liturgiczne.

O wydarzeniu poinformowała parafia św. Medarda, która organizowała parafię. Monstrancję przez pewien czas niosły świeckie asystentki duszpasterskie, Marita Franzen oraz Sandra Ostermann. W procesji uczestniczyli również księża, w tym ks. Claus Optenhöfel, który przewodniczył Mszy świętej poprzedzającej procesję.

Inicjatywa parafii jest, co oczywiste, niezgodna z regułami Kościoła, które ostatnio wyraziła instrukcja Redemptionis Sacramentum Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydana w 2004 roku. W instrukcji wskazuje się, że niektóre czynności liturgiczne pełnione przez kapłanów mogą przejmować świeccy jedynie w sytuacji, w której kapłana nie ma. Instrukcja zwraca też uwagę, że świeccy asystenci duszpasterscy nie powinni podejmować działań, które są właściwe dla kapłanów. Podkreśla się też wyraźnie, że świeccy nigdy nie powinni ubierać się jak kapłani.

Wesprzyj nas już teraz!

Ks. Optenhöfel powiedział portalowi LifeSiteNews, że plan niesienia monstrancji przez świeckie kobiety nie był wcześniej zgłaszany biskupowi Overbeckowi; takie postanowienie powzięto według ks. Optenhöfela ze względu na długość trasy do przejścia i ciężaru monstrancji. Ksiądz stwierdził też, że nie widzi żadnej sprzeczności pomiędzy instrukcją Redemptionis sacramentum a procesją. Według niego świeccy nie nosili wcale szat kapłańskich – noszenie tuwalni, którą zakładają księża przenosząc uroczyście Najświętszy Sakrament, jego zdaniem nie jest problematyczne. Jak wytłumaczył, według jego wiedzy tuwalnia jest wyrazem czci wobec Najświętszego Sakramentu, którego nie wolno przecież przenosić jak zwykłego przedmiotu.

Na stronie parafii w relacji o procesji wskazano jednak, że niesienie monstrancji przez kobiety jest dosłownie „nowym osiągnięciem”; nie wydaje się więc, by idea narodziła się z powodu niezdolności księży do niesienia monstrancji przez całą procesję. Można domniemywać, że chodziło właśnie o to, by monstrancję przeniosły kobiety, co wpisuje się w niemiecki projekt zmian w kapłaństwie i ograniczania roli księdza na rzecz posług świeckich.

Źródła: lifesitenews.com, st-medardus.org

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(32)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram