Mniejszość niemiecka w Polsce sprzeciwia się uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną. Jak podkreśla Rafał Bartek, wiceprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych, wyróżnienie nowej grupy jest sztuczne.
Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych posiada uprawnienia opiniujące. Jak się okazuje, Niemcy mieszkający w Polsce sprzeciwiają się uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną, co z kolei wywołało gwałtowne reakcje samych aktywistów.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Jerzego Gorzelika, przewodzącego Ruchowi Autonomii Śląska, części liderów Mniejszości Niemieckiej blisko jest do „polskich nacjonalistów”. Mają oni kłopoty z własną tożsamością – stwierdził. Działacze „ślązakowskich” organizacji podkreślają, że Niemcy w Polsce podchodzą do nich ze sceptycyzmem, choć (jak twierdzi Tomasza Słupika) środowiska te mogłyby przecież blisko współpracować.
Według europosła Marka Plury, popieranego przez RAŚ, propozycja uznania Ślązaków za mniejszość etniczną może za to wrócić do Sejmu. Sprzyja temu kalendarz wyborczy. Głosowanie w tej sprawie miałoby się odbyć jeszcze przed wyborami samorządowymi, w ten sposób PO chciałaby pozyskać dodatkowe głosy.
Źródło: kresy.pl
mat