Wśród mieszkających w Niemczech Turków fundamentalistyczny islam jest szeroko rozpowszechniony. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, niemieccy Turcy wcale tak dobrze się nie asymilują.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Emnid na potrzeby fakultetu socjologii religii uniwersytetu w Monastyrze, fundamentalistyczna wykładnia islamu jest wśród zamieszkałych w Niemczech Turków szeroko rozpowszechniona.
Wesprzyj nas już teraz!
Badanie prezentował w ubiegłym tygodniu w Berlinie socjolog Detlef Pollack. Instytut Emnid o ich stanowisko religijne pytał 1200 osób, z czego 40 proc. urodziło się w Niemczech, a 60 proc. w Turcji. Według oficjalnych danych w RFN mieszka obecnie 2,9 mln ludzi o tureckich korzeniach.
Według Pollacka 13 proc. niemieckich Turków jest w sposób „bardzo zdecydowany” związana z fundamentalistycznym światopoglądem. O wiele większa grupa jest jednak skrajnemu islamowi bardzo bliska, nawet jeżeli ściśle się z nim nie identyfikuje. Badacz wskazuje, że 50 proc. ankietowanych przez instytut Emnid Turków uważa za prawdziwe stwierdzenie, że „jest tylko jedna prawdziwa religia”, co w ocenie autorów badania należy uznać za przejaw fundamentalistycznego myślenia.
Dodatkowo 47 proc. badanych uważa, że prawo islamskie – obejmujące przecież nie tylko kwestie moralne – jest ważniejsze, niż prawo niemieckie. Co trzeci z przepytanych Turków sądzi ponadto, że należy zbudować społeczeństwo oparte na zasadach społecznych z czasów Mahometa. Taki sam odsetek przepytanych twierdzi, iż wyłącznie islam może rozwiązać problemy współczesnego świata. Ponad 70 proc. chciałaby też państwowego zakazu rozpowszechniania książek i filmów mogących naruszać uczucia religijne wierzących muzułmanów.
Większość Turków jest też przekonana, że islam promuje tolerancję i pokój. Ponad 80 proc. deklaruje, że „wścieka się”, gdy po każdym zamachu terrorystycznym podejrzenia padają właśnie na muzułmanów. Połowa Turków postrzega się jako niemieccy „obywatele drugiej kategorii”, a co czwarty uważa się za dyskryminowanego. Ponad 70 proc. myśli przy tym, że islam zupełnie dobrze pasuje do zachodniego społeczeństwa. 90 proc. deklaruje, że do swojej nowej ojczyzny jest przywiązana tak samo, jak do Turcji.
Referujący badanie Pollack wskazywał, że fundamentalistyczny islam najbardziej rozpowszechniony jest u pierwszej generacji imigrantów. Druga generacja, choć jest bardziej świadoma własnej tożsamości, zarazem w nieco większym stopniu akceptuje zachodnie obyczaje.
Źródło: katholisch.de
Pach