10 listopada 2022

Niemieccy biskupi zastanawiają się, jak zachęcić papieża do Drogi Synodalnej

(bp Bertram Meier, fot. youtube)

Niemieccy biskupi zastanawiają się, jaką obrać strategię podczas prezentacji Drogi Synodalnej w Rzymie w czasie wizyty ad limina Apostolorum. Wizyta rozpoczyna się 14 listopada, potrwa do 20. Głównym zadaniem, jakie wyznaczają sobie hierarchowie zza Odry, jest przekonanie papieża do słuszności ich postulatów reformistycznych.

O konieczności obrania sprytnej taktyki mówił w mediach bp Bertram Meier, ordynariusz Augsburga. Według tego hierarchy w Rzymie panuje duża podejrzliwość wobec niemieckiej Drogi Synodalnej, która związana jest z pamięcią o herezji Marcina Lutra. Zdaniem Meiera część kurialistów zastanawia się, czy Niemcy nie chcą pójść w jakimś sensie w ślady Lutra. Dlatego zadaniem niemieckich biskupów na wizytę ad limina Apostolorum będzie przekonać papieża i watykańskich oficjeli, że to, co proponuje Droga Synodalna, da się znakomicie wpisać w ogólnoświatowy proces synodalny. Według bp. Meiera kluczowe jest przy tym unikanie nadmiernych napięć, bo w Rzymie nie lubią hałasu, dlatego konieczne jest przedstawianie spraw w stonowany sposób.

Według bp. Bertrama Meiera Droga Synodalna nie będzie wiązać się z podejmowaniem przez Niemców jakich partykularnych niemieckich decyzji. Trzeba zadbać o to, aby postulaty zza Odry stały się częścią globalnego procesu synodalnego i ewentualnie zostały w jego ramach zmienione.

W istocie niemiecki wpływ na proces synodalny jest już silnie widoczny. W dokumencie kontynentalnym z 27 października, jaki ogłosił watykański Sekretariat Synodu, wskazano na rzekomą konieczność zajęcia się przez Kościół katolicki na całym świecie właśnie tymi tematami, które za najważniejsze uważa niemiecka Droga Synodalna. Chodzi o rolę kobiet w Kościele, podejście do tzw. osób LGBTQ, nowe rozumienie i przeżywanie kapłaństwa (również w kontekście seksualności), władzę i posługi osób świeckich w Kościele. Do tego Sekretariat Synodu proponuje jeszcze garść innych tematów, jak ekologia, współpraca globalna, dialog międzyreligijny czy wypracowanie nowej, bardziej synodalnej liturgii.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram