28 czerwca 2024

Niemieccy biskupi znów w Rzymie. Chcą przekonać Watykan do Drogi Synodalnej

(Bp Georg Bätzing i kardynał Reinhard Marx, protagoniści Drogi Synodalnej. Fot. dbk.de / KNA / Oppitz)

Niemieccy biskupi pojawili się w piątek w Watykanie, gdzie prowadzić będą rozmowy z najważniejszymi urzędnikami Kurii Rzymskiej. Chodzi o reformy Drogi Synodalnej, która ma przeobrazić Kościół w tym kraju. Tymczasem za Odrą wiara katolicka przeżywa kryzys, który wymownie podkreślają liczby: w 2023 roku z Kościoła w Niemczech wystąpiło ponad 400 tysięcy osób.

Spotkanie w piątek 28 czerwca jest już trzecim z kolei tego rodzaju. Niemieccy biskupi rozmawiają z Kurią Rzymską o projektach reform Kościoła w Niemczech, przygotowanych przez Drogę Synodalną. Najbardziej kontrowersyjna ze zmian dotyczy sposobu zarządzania Kościołem; Niemcy chcą powołać specjalną Radę Synodalną złożoną zarówno z biskupów jak i ze świeckich, która przejmie wiele kompetencji leżących dziś w gestii Konferencji Episkopatu. Teoretycznie żaden biskup nie będzie zmuszony wykonywać postanowień przyszłej Rady, ale wielu obawia się, że jej ustalenia będą wywierać na ordynariuszy dużą presję i w ten sposób Rada przejmie skuteczną kontrolę nad Kościołem.

Inne problematyczne tematy to rola kobiet, ideologia transgender czy celibat.

Wesprzyj nas już teraz!

Niemcy przekonują, że bez wprowadzenia głębokich zmian kryzys katolicyzmu w ich kraj będzie się pogarszać. Dotyczy to między innymi wielkiej fali odpływowej z Kościoła. Tylko w 2023 roku wystąpiło ponad 400 tysięcy osób; w poprzednich latach liczby były podobne lub nawet wyższe. Większość występujących według badań sondażowych deklaruje, że nie ma już związku z wiarą, a Kościół jest skompromitowany przez sprawę nadużyć seksualnych.

Niemieccy biskupi twierdzą, że wprowadzanie zmian w posłudze kobiet, celibacie, moralności seksualnej i sposobie sprawowania władzy pozwoli na przezwyciężenie tego kryzysu i na zapobieżenie przestępstwom na tle seksualnym. Urzędnicy Kurii Rzymskiej sądzą jednak, że proponowane zmiany nie wpłyną bynajmniej na powstrzymanie kryzysu katolicyzmu, a pod wieloma względami albo naruszają jedność z Kościołem powszechnym, albo są po prostu niezgodne z istotą katolicyzmu. Stąd trwają intensywne negocjacje i rozmowy.

Źródła: Katholisch.de, pillar-catholic.com, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 511 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram