Niemieccy biznesmeni narzekają, że brak jedności wśród europejskich przywódców i narastający nacjonalizm – zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej – może doprowadzić do rozbicia Unii Europejskiej. Ostrzegają przy tym przed… zaprzepaszczeniem bogactwa i bezpieczeństwa Europy!
Liderzy pięciu najbardziej wpływowych organizacji, skupiających prezesów największych niemieckich spółek, ubolewają, że obecne problemy z kryzysem imigracyjnym i nacjonalizm niektórych państw UE grożą sukcesowi gospodarczemu Europy. – Następny rok będzie rokiem przełomowym dla Europy – stwierdził Ulrich Grillo, lider BDI, organizacji niemieckich przemysłowców.
Wesprzyj nas już teraz!
– Bardzo martwię się o przyszłość Unii Europejskiej – podkreślał Grillo. – Brak solidarności w ramach bloku oznacza, że Europa ryzykuje wszystkie osiągnięcia poprzednich dekad – dodał prezes Związku Rzemiosła Hans Peter Wollseifer. – Chciałbym doczekać się silnej jedności Europy – mówił. Anton Boemer, prezes BGA (organizacji hurtowników i eksporterów) uważa z kolei, że oddalanie się niektórych państw członkowskich będzie w przyszłym roku jednym z największych zagrożeń dla Unii Europejskiej.
Liderzy stowarzyszeń niemieckich przedsiębiorców skarżą się przede wszystkim na prawicowe rządy w krajach Europy Wschodniej. Skarżą się także i na Brytyjczyków, którzy mogą „rozsadzić” Unię Europejską, bo sprzeciwiają się rozwiązaniom problemów, proponowanym przez Berlin.
– Europa jest w trudnej sytuacji od dłuższego czasu – ubolewa Erick Schweitzer, lider Stowarzyszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK). Schweitzer tłumaczy, że Europa może liczyć się w świecie tylko wtedy, gdy państwa członkowskie unii będą działać wspólnie. Podkreślił, że krajowe rozwiązania problemów międzynarodowych są w obecnej sytuacji niewystarczające.
Ingo Kramer, szef niemieckiego Związku Pracodawców (BDA), wezwał Unię Europejską do podjęcia nacisków na brytyjski rząd, by ten zmienił swoje stanowisko w kwestii reform unijnych struktur. Niemieccy biznesmeni domagają się tego, by Zjednoczone Królestwo pozostało w UE.
AS.