Niemal 500 tysięcy wiernych zrezygnowało z płacenia podatku kościelnego w Niemczech wedle statystyk z 2022 roku. Zdaniem kard. Dominika Duki to akt sprzeciwu przeciwko próbom zmiany katolickiego nauczania, jakie podjął episkopat w ramach tzw. Drogi Synodalnej. Hierarcha skrytykował sprzeciwiające się ortodoksji kręgi i zapewnił, że posługę wiernym zniechęconym postawą krajowych pasterzy mogą pełnić księża z krajów graniczących z Niemcami.
– W Czechach, na Słowacji czy w Polsce możemy tym ludziom udzielać sakramentów, mogą przystępować u nas do spowiedzi i komunii – mówił o rozgoryczonych odstępstwem niemieckiego episkopatu wiernych były prymas Czech. Jak podkreślał, propozycja korzystania przez niemieckich katolików z posługi za granicą po raz pierwszy wyrażona została przez papieża Benedykta XVI.
Powodem, dla którego Niemcy, rezygnujący z wnoszenia opłaty na rzecz lokalnych struktur kościelnych mogą stanąć przed podobną koniecznością jest fakt, że hierarchia i Komitet Centralny Katolików Niemieckich traktują ich jak… ekskomunikowanych. Za Odrą bowiem, wnoszenie podatku kościelnego jest czynnikiem decydującym o formalnie uznawanej przynależności religijnej. Wierni, którzy go odmawiają, nie mają zatem prawa do zawierania sakramentu małżeństwa, ochrzczenia potomstwa, czy katolickiego pogrzebu.
Wesprzyj nas już teraz!
Joseph Ratzinger krytykował podobne praktyki jako bezzasadne, a w świetle błędów drogi synodalnej odmowa wnoszenia kirchensteuer zyskała nawet wymiar sprzeciwu sumienia wobec dekonstrukcji wiary katolickiej.
Jak podkreślał czeski hierarcha, niemiecki episkopat, deklarujący ubolewanie z powodu rezygnacji wiernych z opłacania podatku, sam jest winien tej sytuacji. . – Trzeba zrobić rachunek sumienia z tego, w jaki sposób pewna część biskupów, arcybiskupów i kardynałów traktuje swe obowiązki i swą przysięgę wierności – zaznaczał purpurat, dodając że powodem zniechęcenia znacznej ilości katolików jest także reformatorskie usposobienie papieża Franciszka, budzące w wielu obawy o jego wierność prawdzie objawionej.
Źródło: vaticannews.va
FA