12 marca 2023

Niemiecka Droga Synodalna: błogosławieństwa par LGBT i diakonat kobiet przegłosowane. W drodze zniesienie celibatu

(Luminarze niemieckiej Drogi synodalnej, kard. Reinhard Marx i bp Georg Bätzing / Źródło: Deutsche Bischofskonferenz)

We Frankfurcie nad Menem zakończyło się piąte zgromadzenie ogólne Drogi Synodalnej, rewolucyjnego procesu zmiany nauczania Magisterium w Kościele na terenie Niemiec. Wbrew napomnieniom Watykanu, wprowadzono parytety świeckich we władzach Kościoła, poczyniono krok w stronę kapłaństwa kobiet, upoważniono księży do błogosławieństw par jednopłciowych czy wezwano do przeanalizowania obowiązkowego celibatu dla księży.

Zgromadzenie synodalne postanowiło zwrócić się do papieża z prośbą o ponowne przeanalizowanie obowiązkowego celibatu dla księży. W innych tematach zgromadzenie zdecydowało o konkretnych reformach na terenie Konferencji Episkopatu Niemiec. Na przykład w przyszłości kobiety i mężczyźni bez święceń powinni mieć prawo do wygłaszania kazań podczas nabożeństw katolickich.

Powinny też mieć miejsce uroczyste błogosławieństwa dla par tej samej płci oraz większy szacunek w Kościele dla osób, które postrzegają siebie jako „transpłciowe”. Postanowiono też jeszcze bardziej wzmocnić normy postępowania wobec sprawców nadużyć seksualnych i zapobiegania takim przestępstwom. Ostatnim przyjętym tekstem było głosowanie wzywające do otwarcia diakonatu dla kobiet w całym Kościele katolickim.

Wesprzyj nas już teraz!

W pierwszym czytaniu przyjęto tekst o nadużywaniu władzy duchowej na szkodę kobiet. Do dalszej dyskusji w Komisji Synodalnej skierowano tekst, który przewiduje równy udział świeckich w podejmowaniu podstawowych decyzji w Kościele. Przed takim samoograniczeniem uprawnień episkopatu wyraźnie ostrzegł Watykan.

Dokument wymienia cztery główne tematy dialogu: moralność seksualna, kapłański sposób życia, władza i podział władz oraz rola kobiet w Kościele. Podkreśla, że potrzebne są decyzje w tych sprawach w Niemczech i jasne głosy w sprawach, które muszą być rozstrzygnięte na poziomie Kościoła powszechnego. Preambuła podkreśla, że niemiecka Droga Synodalna stanowi wkład w proces synodalny Kościoła , do udziału w którym papież Franciszek zaprosił wszystkich katolików.

W ostatnim dniu obrad, 11 marca, po budzącej kontrowersje, niekiedy emocjonalnej debacie, zgromadzenie ogólne Drogi Synodalnej przyjęło zdecydowaną większością głosów (93,6 procent) dokument, w którym sformułowano głosy za większym udziałem kobiet w posługach i urzędach Kościoła katolickiego. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się też 80,7 procent biskupów. Bp Franz-Josef Bode z Osnabrück podkreślił, że „rzadko zdarzało się, by biskupi tak wyraźnie opowiedzieli się za diakonatem kobiet”. Decyzję powitano długimi oklaskami.

„Szczerze muszę przyznać, że spadł mi z serca wielki kamień” – powiedział bp Bätzing. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec wyraził zadowolenie, że – mimo licznych zgrzytów – „Droga Synodalna zadziałała” i nie była „bezzębnym tygrysem”. Osiągnięto „przełomowe rezultaty, które pokazały, że „ten Kościół jest zdolny do zmian”, stwierdził bp Bätzing.

„Bez wątpienia życzyłabym sobie więcej”, zacytowała KNA ocenę przewodniczącej Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Przyznała ona, że nie udało się „naprawdę zmienić struktury Kościoła katolickiego w Niemczech”. Jednocześnie stwierdziła, że „Droga Synodalna pokazuje wielką zmianę, jej wielkim sukcesem jest to, że wszystkie ważne kwestie decyzyjne są teraz otwarcie na stole”. Innym sukcesem jest nowa kultura dyskusji, powiedziała przewodnicząca ZdK i wyraziła nadzieję na dalsze zmiany i reformy.

Obradom towarzyszyły demonstracje przed aulą. Część demonstrantów domagała się równouprawnienia kobiet w Kościele, inni ostrzegali z transparentami przed „herezją i schizmą”.

KAI / oprac. PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 155 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram