4 kwietnia 2023

Niemiecka Droga Synodalna zwraca się ponownie przeciwko decyzjom Watykanu. W połowie listopada rozpocznie swoją pracę Wydział Synodalny, który ma przygotować koncepcyjnie, strukturalnie i prawnie Radę Synodalną – nową instytucją władzy w Kościele w Niemczech.

Jak poinformowała we wtorek Konferencja Episkopatu Niemiec, pierwsze posiedzenie Wydziału Synodalnego odbędzie się w dniach 10-11 listopada w Essen.

Wydział Synodalny oprócz swojego głównego zadania, jakim jest przygotowanie Rady Synodalnej, będzie też troszczyć się o wprowadzanie w życie decyzji przyjętych na poszczególnych Zgromadzeniach Synodalnych, jakie odbywały się do lutego tego roku w ramach Drogi Synodalnej. Te dokumenty, które nie został przegłosowane podczas zgromadzeń, trafią pod dalsze obrady Wydziału Synodalnego.

Wesprzyj nas już teraz!

Ponadto Wydział Synodalny chce się zajmować rozwijaniem koncepcji Kościoła synodalnego, uzasadnianiem jej na gruncie II Soboru Watykańskiego, przemyśleniem globalnego Procesu Synodalnego rozpoczętego przez Franciszka, budowaniem kultury synodalnej współpracy w Kościele.

W skład Wydziału Synodalnego wejdzie 27 biskupów diecezjalnych, 27 członków Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK) oraz 20 osób wybranych na ostatnim Zgromadzeniu Synodalnym (a więc zarówno przez biskupów, jak i przez świeckich). Wydział Synodalny będzie kierowany przez szefa Episkopatu bp. Georga Bätzinga oraz przez szefową ZdK, Irme Stetter-Karp.

Przegłosowanie utworzenia Wydziału Synodalnego, który będzie czuwać nad wdrożeniem w życie postanowień Zgromadzeń Synodalnych oraz przygotuje utworzenie Rady Synodalnej, zostało przegłosowane w listopadzie 2022 roku.

W grudniu 2022 kilku niemieckich biskupów zwróciło się do Watykanu z zapytaniem, czy muszą albo czy w ogóle mogą wejść w skład planowanej Rady Synodalnej. Ich pytanie wynikało z faktu, że Rada Synodalna ma przejąć na siebie kompetencje skutecznego zarządzania Kościołem w Niemczech, co w ich ocenie może ograniczać władzę biskupa ordynariusza. Co więcej w skład Rady wejdą także osoby świeckie, a to oznaczałoby, że biskup wykonywałby polecenia świeckich. Byłoby to potencjalnie niezgodne z hierarchiczną konstrukcją Kościoła.

Organizatorzy samej Rady Synodalnej z ramienia Episkopatu i ZdK twierdzą, że są to zbyteczne obawy, bo Rada Synodalna będzie szanować wolność biskupa ordynariusza, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w jej konstrukcji prawnej, respektującej normy i granice przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W styczniu 2023 roku na pytanie biskupów odpowiedziała Kuria Rzymska. Kardynałowie Pietro Parolin (sekretarz stanu), Luis Ladaria Ferrer (Dykasteria Nauki Wiary) oraz Marc Ouellet (Dykasteria ds. Biskupów) wskazali w piśmie opublikowanym za aprobatą Ojca Świętego, że Kościół katolicki w Niemczech nie ma uprawnienia do powoływania Rady Synodalnej. Rada tego rodzaju nie może powstać ani na szczeblu ogólnokrajowym, ani na szczeblu diecezjalnym. Chodzi właśnie o konieczność poszanowania hierarchicznej struktury Kościoła oraz o zakres kompetencji biskupów lokalnych.

Kierownictwo Drogi Synodalnej wskazało jednak w odpowiedzi, że nie zamierzają rezygnować ze swoich planów; zamiast tego wyjaśnią Watykanowi, że Rada Synodalna będzie zgodna z prawem kanonicznym, co Watykan na pewno zrozumie, gdy zechce zapoznać się ze szczegółami planu.

Jak widać zapowiedzi są stopniowo wdrażane w życie: Wydział Synodalny rozpocznie w listopadzie przygotowanie Rady Synodalnej. Być może dojdzie do konfrontacji Niemiec z Kurią Rzymską, ale bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest żmudne wypracowanie jakiegoś kompromisu tak, by z jednej strony Niemcy mogli utworzyć Radę Synodalną, z drugiej – by Stolica Apostolska doprowadziła do takiego jej prawnego skonstruowania, aby Rada zachowała rzeczywistą adekwatność względem niezmiennej struktury Kościoła katolickiego.

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram