13 stycznia 2015

Niemiecka minister obrony chce większej liczby kobiet–generałów

(By Dirk Vorderstraße (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons)

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen ubolewa, że w armii jest tylko jedna kobieta–generał. Postuluje więc wprowadzenie… parytetu! Jak uzasadnia, wśród wyższych oficerów powinno być więcej przedstawicielek płci pięknej.

W historii Bundeswehry zapisała się tylko jedna kobieta, która otrzymała stopień generalski. – To kiepska proporcja. Musimy rozważyć wprowadzenie kwot w armii – tłumaczyła magazynowi „Der Spiegel”. Propozycja minister pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak oznajmiła, iż z powodu niesprawnego sprzętu, niemiecka armia nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań przyjętych w ramach NATO.

Wesprzyj nas już teraz!

Minister Ursula von der Leyen dodała, że w wojsku pośród lekarzy i sanitariuszy jest mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn, jednak nie ma przedstawicielek płci pięknej na najwyższych stanowiskach. Zdaniem der Leyen, armii nie potrzeba wyłącznie „brutalnych i wojowniczych” mężczyzn, ale trzeba także „zdrowych psychicznie kobiet, posiadających odpowiednie umiejętności techniczne i przywódcze”.

Obecna minister obrony – która według niektórych komentatorów zastąpi Angelę Merkel – jest krytykowana przez emerytowanych generałów za projekt żłobków w koszarach i wprowadzenia elastycznych godzin pracy dla żołnierzy. Tymczasem, chętnym do służby w niemieckiej armii ciągle brakuje.

Minister von der Leyen chciałaby większego zaangażowania niemieckich sił zbrojnych na arenie międzynarodowej. Jednak kilka miesięcy temu awarie samolotów opóźniły wsparcie dla sił walczących z bojownikami Islamskiego Państwa w Iraku. Niemieccy instruktorzy zamiast w Iraku wylądowali w Bułgarii.

Niedawny raport rządowy wykazał, że niemieckie siły zbrojne nie są w stanie prowadzić skutecznych działań bojowych z powodu niesprawności części sprzętu. Jedynie 42 ze 109 niemieckich myśliwców Typhoon i 38 z 89 myśliwców Tornado można aktualnie wykorzystać do przeprowadzenia akcji bojowych. Reszta maszyn wymaga napraw. Niemcy na obronę wydają obecnie 1,3 proc. PKB. NATO naciska, by zwiększyli wydatki do 2 proc. PKB.

Ursula von der Leyen związana jest z chadecką partią CDU. W rządzie Merkel była ministrem ds. rodziny, osób starszych, młodzieży i kobiet, a także ministrem pracy i spraw socjalnych. Ukończyła ekonomię i medycynę. Ma siedmioro dzieci.

Źródło: telegraph.co.uk., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram