Czy w Niemczech już wkrótce wprowadzona zostanie interkomunia z protestantami? Na taką możliwość wskazuje wiceszef prominentnego miesięcznika „Herder Korrespondenz”, dr Stefan Orth.
Zastępca redaktora naczelnego „Herder Korrespondenz”, dr Stefan Orth, przewiduje prawdziwą rewolucję ekumeniczną w Niemczech. Na łamach półoficjalnego portalu Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de, dr Orth opublikował artykuł, w którym za możliwe uznaje dość rychłe wprowadzenie za Odrą interkomunii między katolikami a protestantami.
Wesprzyj nas już teraz!
Dziennikarz powołuje się na ogłoszony niedawno w Niemczech dokument teologów katolickich i protestanckich, w którym przekonują, jakoby nie było już żadnych przeszkód dla wprowadzenia interkomunii. W materiale zatytułowanym „Wspólnie u Stołu Pańskiego” stawia się wprost postulat „gościnności eucharystycznej”. Dr Orth przypomina, że wszystko zależy od katolików, bo protestanci są już teraz gotowi do takiego kroku.
Autor zwraca uwagę, że temat pełnej interkomunii już wkrótce wróci ze zdwojoną siłą. W 2021 roku odbędzie się w Niemczech Trzecie Ekumeniczne Spotkanie Kościelne. Nie ma wątpliwości, że na wiele miesięcy przed nim rozpocznie się bardzo intensywna debata w tej sprawie.
Orth przekonuje, że interkomunia wydaje się być coraz bliższa. Podaje szereg argumentów. W jego ocenie zarówno w Nowym Testamencie jak i w pierwszych wiekach chrześcijaństwa widoczna jest „różnorodność w kładzeniu akcentów na wydarzenie Wieczerzy”. Jak sądzi, „trzeba to wziąć pod uwagę także dzisiaj”. Ponadto, pisze Orth, protestanci w ostatnim czasie dostrzegli, iż winni przykładać większą wagę do darów na swoich nabożeństwach, między innymi obchodząc się z nimi z większym szacunkiem już po jego zakończeniu. Katolicy i protestanci zbliżyli się też do pewnego stopniu w teologicznym rozumieniu kapłaństwa; wreszcie, przekonuje, ewangelicy zgodzili się, że modlitwa za biskupów i papieża podczas nabożeństwa może być uprawniona.
W 2018 roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosiła nieformalny „poradnik duszpasterski” dla wszystkich diecezji w kraju, w którym zachęcono biskupów do udzielania Komunii świętej tym protestantom, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem. Nieoficjalnie mówi się, że niektórzy liberalni biskupi już od dłuższego czasu aprobują udzielanie Eucharystii wszystkim ewangelikom, bez względu na to, czy żyją w małżeństwie z katolikiem, czy też nie. Reformę z 2018 oparto o adhortację apostolską Amoris laetitia papieża Franciszka.
Źródło: Katholisch.de
Pach