20 grudnia 2019

Niemiecki biskup chce żonatych księży i zniesienia celibatu ponieważ „czasy się już zmieniły”

(Bp Franz-Josef Overbeck. Bistum Essen/YouTube)

„Księża powinni otrzymywać dyspensę i pojmować żony. Bez tego Kościół nie przetrwa” – uważa biskup niemieckiego Essen, Franz-Josef Overbeck. Hierarcha przekonuje, że „dawny czas” już definitywnie minął i konieczne są zupełnie nowe rozwiązania.

 

Bp Franz-Josef Overbeck to jeden z najbardziej progresywnych biskupów Niemiec. Ma w Konferencji Episkopatu tego kraju silną pozycję.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Hierarcha odgrywał również dużą, zakulisową rolę na Synodzie Amazońskim. Bp Overbeck kieruje strukturami organizacji charytatywnej „Adveniat”, która przekazuje z Niemiec miliony euro do Ameryki Łacińskiej, wspierając oprócz autentycznych projektów charytatywnych także rozwój teologii wyzwolenia czy szerzej teologii modernistycznej.

 

Organizacja „Adveniat” była niezwykle aktywna przy przygotowaniach do Synodu, a kierownik jej struktur w samej Ameryce Łacińskiej, o. Michael Heinz SVD, był cytowany przez watykańskie media jako jeden z ważniejszych głosów w debacie okołosynodalnej.

 

Bp Franz-Josef Overbeck opowiedział się teraz za rychłym odejściem od obowiązku celibatu. W czwartkowej rozmowie z niemiecką rozgłośnią WDR 5 stwierdził, że Kościół katolicki nie przetrwa, jeżeli księża nie będą otrzymywać dyspens celem pojmowania żon.

 

Według hierarchy na przestrzeni wieków bezżenna forma życia kapłanów sprawdziła się i prezbiterzy-celibatariusze wnieśli bardzo wiele dobrego. Dziś jednak kultura jest już inna. W niej wiarygodność duchownego nie zależy już od tego, czy ma żonę czy nie, ale od całej jego osobowości. – Dawny czas naprawdę już przeminął – stwierdził biskup.

 

Z kolei w wywiadzie opublikowanym na portalu kolońskiego radia katedralnego Domradio.de stwierdził, że trzeba zastanowić się nad kwestią udzielania sakramentu święceń kobietom. Według bp. Overbecka większość wiernych nie rozumie już dziś kościelnej praktyki w tym zakresie i to ma przysparzać mu wielu zmartwień.

 

Zdaniem hierarchy współczesne społeczeństwo, w którym równouprawnienie osiągnęło rozmiary wcześniej nie do pomyślenia, domaga się od Kościoła odważnej i otwartej debaty także w aspekcie charakteru posługi kobiet.

 

Źródła: katholisch.de, domradio.de

 

Pach

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram