Zatrważająca postawa biskupa Akwizgranu. Niemiecki hierarcha wbrew nauczaniu Kościoła pozwala błogosławić księżom pary homoseksualne. Dla niego to kwestia „osobistej decyzji” kapłana.
W diecezji Akwizgranu (Aachen) w Niemczech za zgodą biskupa księża błogosławią pary homoseksualne. Kościół w ostatnich dziesięcioleciach wielokrotnie podkreślał, że jest to nielegalne – nie można błogosławić związku, który jest obiektywnie grzeszny. Ostatni raz Kuria Rzymska przypomniała o tym w marcu 2021 roku. W Akwizgranie jednak nikt się tym nie przejmuje. Ordynariusz tej diecezji bp Helmut Dieser broni teraz niegodziwej praktyki.
14 lutego diecezja Akwizgranu zachęcała na Facebooku do uczestnictwa w ceremoniach walentynkowych, zapraszając wszystkie pary do uzyskiwania błogosławieństwa. Zaproszenie zilustrowano fotografią przedstawiającą całujących się mężczyzn. Z kolei 17 lutego w ostatni piątek karnawału proboszcz parafii katedralnej w Wassenbergu pobłogosławił gejowską „parę książęcą”. Ks. Markus Bruhns miał na sobie tęczową stułę, a w kazaniu mówił o symbolu tęczy wyrażającym więź między Bogiem a człowiekiem. Z tego miałaby wypływać również tęczowa symbolika związku i miłości par homoseksualnych…
Wesprzyj nas już teraz!
Po otrzymaniu błogosławieństwa od kapłana para mężczyzn pocałowała się w kościele. Zgromadzeni wierni bili brawo i głośnymi okrzykami wyrażali swoje zadowolenie ze zdarzenia.
Bp Helmut Dieser został zapytany o ten smutny incydent przez redakcję dziennika Die Tagespost wydawanego w Würzburgu. Odpowiedział, że kwestię błogosławienia par homoseksualnych pozostawia osobistej decyzji każdego z duszpasterzy. Ksiądz musi ocenić, czy błogosławiąc parę jednopłciową działa z motywacji politycznych czy nie oraz czy nie dochodzi do symulowania sakramentu małżeństwa.
We wrześniu 2022 roku biskupi z Belgii ogłosili liturgiczny ceremoniał błogosławienia par jednopłciowych. W listopadzie byli w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum. Ich działania nie zostały skrytykowane.
Jakkolwiek to brzmi, fakty są następujące: Stolica Apostolska z dużą brutalnością interweniuje tam, gdzie celebrowana jest Msza święta w odwiecznym rycie rzymskim; nie interweniuje tam, gdzie liturgia wykorzystywana jest do błogosławienia życia w obiektywnym stanie grzechu ciężkiego.
Źródło: die-tagespost.de
Pach