Niemiecki biskup Bertram Meier przekonuje, że Kościół katolicki nie posiada prawdy – a przynajmniej nie w większej mierze, niż wspólnoty niekatolickie. Według biskupa różnorodność wyznaniowa otwiera duże możliwości.
Bertram Meier to ordynariusz Augsburga w Bawarii. Jest znany ze sprzyjania środowiskom tradycyjnej liturgii. Nie czyni tego jednak ze względu na przekonanie o słuszności dawnej liturgii i tradycyjnej wykładni prawd wiary, ale z powodu chęci wspierania wszystkich. Równocześnie biskup jest bardzo otwarty na środowiska LGBT – a także na niekatolików.
Meier przemawiał w Augsburgu z okazji Ekumenicznego Spotkania Biskupów zorganizowanego przez Ruch Focolari. Zebrało się na nim 60 duchownych określających się mianem biskupów, w sumie reprezentujących 30 wyznań chrześcijańskich.
Wesprzyj nas już teraz!
– Żaden Kościół nie posiada monopolu na prawdę – powiedział (dosł. Keine Kirche had die Wahrheit für sich gepachtet). Biskup powołał się na proces synodalny papieża Franciszka, mówiąc o spotykaniu się „w miłości, bez obawy o to, że własny dom wiary się rozleci”. – Bycie innym nie jest niebezpieczeństwem, to możliwość uczenia się od siebie nawzajem – stwierdził.
Szefowa Ruchu Focolari Margaret Karram stwierdziła, że celem zjazdu w Augsburgu jest wsłuchiwanie się w Ducha Świętego, by odkryć nowe impulsy na rzecz jedności chrześcijan.
Na miejscu był też obecny irlandzki biskup Brendan Leahy z Limerick, który przekonywał, że nadszedł czas na „doświadczenie Wieczernika Jezusa”.
Przed II Soborem Watykańskim Kościół katolicki bardzo sceptycznie patrzył na ruch ekumeniczny, wskazując, że udział w spotkaniach międzywyznaniowych tak naprawdę relatywizuje prawdę o jedyności zbawczej Kościoła katolickiego.
Na II Soborze Watykańskim w deklaracji Lumen gentium zawarto jednak dwuznaczne sformułowania mówiące o Kościele, które nader łatwo jest interpretować jako wspierające radykalny ekumenizm. W ostatnich latach przekonanie o tym, że jedność chrześcijan można zaprowadzać na gruncie różnorodności wyznaniowej jest coraz silniejsze, zwłaszcza w procesie synodalnym.
Źródła: die-tagespost.de, PCh24.pl
Pach