Biskup Franz-Josef Overbeck z Essen zapowiada, że w Kościele katolickim w Niemczech nadszedł czas wielkich zmian. Przeszłość odchodzi do lamusa. Chodzi o moralność seksualną, rolę kobiet w Kościele i celibat.
Swoje tezy bp Franz-Josef Overbeck ogłosił w kilkunastostronicowej, programowej broszurze opublikowanej z okazji nowego roku. W minioną niedzielę odczytano ją we wszystkich kościołach diecezji esseńskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
„Dawny czas mija!” – zatytułował hierarcha swoje rozważania.
Według biskupa, niezadowolenie i gniew wielu wiernych, ostatnio tak wyraziste w związku ze skandalem nadużyć seksualnych, pokazują, że Kościół katolicki stoi u progu wielkich zmian. Nie ma żadnych tabu i pytań, których nie wolno zadawać – przekonuje. Kościół musi „rozwijać się” w takich kwestiach jak obraz kapłaństwa, hierarcha, równouprawnienie i moralność seksualna.
Bp Overbeck pisze wprost, że „pilnej korekty” wymaga „czysto negatywna ocena homoseksualizmu”. Kościelne nauczanie musi się „rozwinąć” jednak nie tylko w sprawie homoseksualizmu, ale także innych „kwestii etyki seksualnej”.
Biskup przekonuje, że w jego diecezji „z sukcesem eksperymentuje się z nowymi sposobami życia chrześcijańskiego”, pozwalając świeckim coraz aktywniej uczestniczyć w życiu kościelnym. Dotyczy to także wprowadzenia „błogosławieństwa niemowląt”, które kierowane jest między innymi do osób niechcących „jeszcze” decydować się na chrzest swojego potomstwa.
Hierarcha uważa też, że należy przemyśleć „wykluczenie kobiet od urzędów” kościelnych i odejście od Kościoła „zdominowanego przez mężczyzn”. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, jak miałoby wyglądać „równouprawnienie” kobiet pod względem pełnienia kierowniczych stanowisk, jeżeli „sakrament święceń miałby być dla nich niemożliwy”.
Źródła: domradio.de / bistum-essen.de
Pach