„Polski rząd Prawa i Sprawiedliwości chce poddać swojej kontroli sądy i media. Wyborcy mają mu to za złe” – pisze jeden z najbardziej opiniotwórczych i poważanych niemieckich dzienników „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Krytyczny wobec polskiego rządu komentarz Reinharda Vesera był we wtorkowy wieczór tematem przewodnim internetowego wydania „FAZ”.
Veser stwierdził na początku, że chociaż prezydent Andrzej Duda deklarował tuż po wyborach, iż chce być „prezydentem wszystkich Polaków”, to dziś polskie społeczeństwo jest podzielone w stopniu „wcześniej niewyobrażalnym”.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor sugeruje, że polskie społeczeństwo zostało w obu tegorocznych kampaniach wyborczych oszukane. Jego zdaniem po zwycięstwach w wyborach prezydenckich i parlamentarnych „nagle zmieniło się zachowanie i agenda PiS”. Partia wcześniej przedstawiała się jako rzecznik ludzi nieodnoszących korzyści z gospodarczego rozwoju Polski. W ocenie Vesera ugrupowanie zrezygnowało w kampaniach z „agresywnej retoryki, z którą było wcześniej kojarzone” oraz trzymało w cieniu wszystkich kontrowersyjnych polityków związanych z rządem lat 2005-2007, w tym Jarosława Kaczyńskiego. Po wyborach jednak wszystko się zmieniło.
Teraz, jak pisze Veser, partia Jarosława Kaczyńskiego znowu chce „wyzwalać Polaków od sprzysiężenia zawiązanego rzekomo przeciwko narodowi przez byłych komunistów i liberałów”. Według autora w zasadzie wszystkie dotychczasowe działania PiS służą poddaniu partyjnej kontroli państwowych instytucji, przedsiębiorstw, mediów publicznych i sądownictwa. Dziennikarz pisze, że w ocenie „większości szanowanych polskich prawników” rządzące ugrupowanie łamie prawo i konstytucję.
Uwagę Vesera zwraca też ustawa, na mocy której PiS zamierza znieść konkursy na stanowiska kierownicze w służbach państwowych, woląc obsadzać te stanowiska na mocy decyzji politycznych.
Veser wspomina na sam koniec o Komitecie Obrony Demokracji. Przywołuje słowa jego szefa, Mateusza Kijowskiego, według którego nie chodzi dziś w Polsce o odebranie Prawu i Sprawiedliwości władzy, ale o skłonienie tej partii do przestrzegania demokratycznych norm.
Źródło: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Pach