Według Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu (DIHK) niemieckie firmy coraz częściej wyprowadzają się z kraju. Zgodnie z badaniem znanym jako Energiewende-Barometer, obecnie 43,4 proc. przedsiębiorstw przemysłowych w RFN zatrudniających ponad 500 osób rozważa przenosiny zagranicę.
Nie chodzi tylko o słowa. 19,7 proc. zadeklarowało, że wdraża już konkretne środki, mające umożliwić taki krok; 17 proc. takie kroki planuje; 6,7 proc. już je zrealizowało. Łącznie „pakuje się” 36,7 dużych niemieckich przedsiębiorstw. Jak powiedział wiceszef DIHK Achim Dercks, obawy o konkurencyjność wśród niemieckich przedsiębiorców nigdy nie były tak duże, jak dziś. O wyprowadzce za granicę myślą też mniejsze przedsiębiorstwa produkcyjne.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 3572 firm ze wszystkich branż i ze wszystkich regionów Niemiec.
Wesprzyj nas już teraz!
Przedsiębiorcy wskazywali przede wszystkim na tzw. Energiewende, czyli politykę klimatyczną, którą prowadzi obecny rząd SPD-Zieloni-FDP. W skali od minus 100 do plus 100 przedsiębiorcy ocenili wpływ polityki klimatycznej na ich firmy na minus 27.
DIHK wskazuje, że w trudnej sytuacji związanej z wysokimi cenami nośników energii na rynkach globalnych niemiecki rząd nie stanął na wysokości zadania; wprost przeciwnie, dołożył jeszcze kolejne problemy związane z polityką klimatyczną.
Najbardziej krytykowani są kanclerz Olaf Scholz z SPD oraz minister gospodarki Robert Habeck z Zielonych. Przedsiębiorcy wskazują też na problem z rozrośniętą biurokracją i nadmiarem regulacji; uważają to za hamulec swojego rozwoju.
Źródło: jungefreiheit.de
Pach