Zastępca rzecznika niemieckiego rządu, Gregor Streiter wykluczył możliwość powstania tarczy antyrakietowej NATO wymierzonej w Rosję. Skomentował w ten sposób materiał w „Der Spiegel” informujący o sprzeciwie Niemców wobec pomysłu takiej tarczy.
„Der Spiegel” poinformował, że niemiecki rząd sprzeciwia się forsowanemu przez Polskę i kraje bałtyckie pomysłowi powstania tarczy antyrakietowej zapobiegającej atakom z Bliskiego Wschodu i Rosji.
Wesprzyj nas już teraz!
Dlaczego Niemcy nie chcą zapewnić ochrony członkom NATO na wschodzie? Bo, jak wyjaśnił Streiter, rząd Niemiec stoi na stanowisku wypracowanym przez Sojusz Północnoatlantycki w roku 2012 w Chicago. Zastępca rzecznika niemieckiego rządu przypomniał, że zaznaczono wówczas, iż natowska obrona antyrakietowa nie jest wymierzona przeciwko Rosji, ani nie może podważyć strategicznej równowagi sił między NATO a Rosją.
Temat rozbudowy systemu antyrakietowego jest dyskutowany wśród członków NATO przed zbliżającym się szczytem. Jak twierdzi „Der Spiegel” propozycję skierowania systemu przed atakiem z Rosji popiera Waszyngton.
Źródło: rp.pl
ged